Data publikacji: 03/01/2022

Galeria Główna – „Kulturalnie„ – Patrycja Longawa

Galeria Główna u Attavantich
zaprasza na wystawę plakatu
Patrycji Longawy
„Kulturalnie”

 

 

Wernisaż wystawy: 14 stycznia 2022 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 14 stycznia 2022 r. – 26 lutego 2022r.

Wystawę zatytułowałam „Kulturalnie”, jest to nawiązanie do tematu przewodniego ekspozycji, czyli plakatu kulturalnego. Na wystawie zaprezentuję 60 plakatów, których wspólnym mianownikiem jest to, iż są to plakaty kulturalne, powstałe na przestrzeni kilku lat. Na ekspozycji znajdują się jedne z pierwszych plakatów, jakie zrobiłam. Stanowią one fragment mojego dyplomu magisterskiego z 2013 roku pt. „Czytaj lektury”. Był on poświęcony najważniejszym dziełom literackim polskich twórców. Będzie można również zobaczyć plakaty, które powstały dosłownie trzy miesiące temu. Na wystawie znajdują się plakaty: filmowe, do wystaw, poświęcone ludziom tworzącym sztukę czy kulturę, do wydarzeń kulturalnych, koncertowe czy do różnych elementów kultury z wielu krajów.

 

W swojej twórczości skłaniam się do tworzenia różnego rodzaju plakatów. Są to między innymi plakaty społeczne, ekologiczne, plakaty BHP czy właśnie plakaty kulturalne. Wielokrotnie projektowałam plakaty do wystaw własnych czy ekspozycji z Kolekcji Krzysztofa Dydo, do koncertów, wieczorków poezji oraz koncertów muzycznych itp.

 

Plakat kulturalny stanowi większą część projektów jakie wykonuję i jest mi szczególnie bliski. Pozwala on w moim mniemaniu na ogromną swobodę twórczą. Mogę przedstawić tematy związane z szeroko pojętą kulturą przez pryzmat mojej estetyki i stylu graficznego, który stanowi cechę charakterystyczną mojej twórczości plakatowej. Stosuję własną stylistykę również w plakatach społecznych, ekologicznych czy w plakatach BHP, pomimo, iż jest to bardzo trudne do wykonania. Zdarza się, że w plakatach np. społecznych na rzecz jasności przekazu rezygnuję z częstych motywów występujących w mojej sztuce czyli: portret czy cała sylwetka ludzka.

 

W projektowaniu plakatu również bardzo istotnym elementem od wielu lat jest stosowanie autorskiej typografii, pasującej stylistycznie do mojej sztuki plakatowej. Owszem na początku swojej drogi twórczej sięgałam po gotowe kroje pisma. Widać to w plakacie pt. „Obrazzki MO”, ale z czasem zaczęło mi to nie wystarczać i na wzór wielkich mistrzów plakatu zaczęłam tworzyć własną typografię i tak zostało do tej pory. Drugim istotnym elementem mojej twórczości jest kolor. Ma on dla mnie ogromne znaczenie i nie boję się łączyć barw np. dopełniających. Dzięki temu, iż studiowałam również malarstwo, nauczyłam się ogromnej wrażliwości na kolor, a w plakacie jest to bardzo istotne. To właśnie kolor jest jednym z czynników wpływających na to czy dany plakat będzie łatwy do zapamiętania.

 

Podsumowując, ta wystawa jest dla mnie niezwykle istotna, gdyż przedstawia ona plakaty kulturalne, które w szczególny sposób są mi bliskie.

Patrycja Longawa