Data publikacji: 02/02/2024

Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej – Arie i operetki

Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej to wydarzenie muzyczne upamiętniające postać wybitnej pianistki związanej z Jarosławiem – Marii Turzańskiej, które rokrocznie gromadzi wirtuozów muzyki poważnej światowego formatu.

Podczas wieczoru inauguracyjnego będziemy mieć okazję wysłuchać najpiękniejszych arii i operetek w wykonaniu międzynarodowych artystów: Valerii BoichenkoMarii Kopińskiej, Gu Bang Yao, Fucai Li. Przy fortepianie zasiądzie jeden z ciekawszych pianistów swojego pokolenia – Mischa Kozłowski.

 

2 marca (sobota), godz. 18:00, Sala koncertowa ZPSM

ARIE I OPERETKI
w wykonaniu międzynarodowych artystów

Valeriia Boichenko – sopran
Maria Kopińska – sopran
Gu Bang Yao – tenor
Fucai Li – baryton
Mischa Kozłowski – fortepian

Bilet: 30 zł

Bilety do nabycia w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Jarosławiu (ul. Rynek 5) od 05.02.2024 r.


Valeriia Boichenko – sopran
Urodzona w 1998 roku w Żytomierzu na Ukrainie w rodzinie o tradycjach muzycznej. Ukończywszy tam liceum muzyczne obecnie dyplomantka studiów magisterskich w klasie śpiewu dr. hab. Jolanty Janucik prof. UMFC w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Na swoim koncie posiada już kilka ważnych wyróżnień na konkursach wokalnych w kraju i poza jego granicami, jak m.in.

  • I miejsce na 23. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina „Juventus Canti” (Słowacja 2022)
  • III miejsce na 11. Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Zdzisława Skwary w Mławie (2023)
  • w drodze eliminacji zakwalifikowana do finałów Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Hansa Gabora „Belvedere” w Dortmundzie (Niemcy 2023)

Młoda artystka miała już możliwość kreować partię Królowej Nocy w koncertowej wersji opery „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta w Filharmonii Sudeckiej w 2022 roku.

Maria Kopińska – sopran
Ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Agnieszki Piekaroś-Padzińskiej. Obecnie studentka trzeciego roku studiów licencjackich na specjalności śpiew solowy i aktorstwo w klasie dr hab. Jolanty Janucik prof. UMFC w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka III nagrody 11. Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Zdzisława Skwary w Mławie (2023).

Gu Bangyao – tenor
Urodzony w Chinach. Obecnie studiuje w klasie dr hab. Jolanty Janucik prof. UMFC w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W swoim repertuarze koncentruje się aktualnie na polskiej twórczości operowej, wykonując arie z takich oper jak „Halka”, „Straszny dwór” czy „Hrabina” Stanisława Moniuszki. Uczestnik wielu konkursów wokalnych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Antonio Vivaldiego, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Roberta Schumanna, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Jana Sebastiana Bacha czy London International Music Competition w Wielkiej Brytanii.

Li Fucai – baryton
Urodzony w Chinach. Doktorant w klasie śpiewu dr hab. Jolanty Janucik prof. UMFC w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2019 roku ukończył studia w Conservatorio di Musica „Giuseppe Verdi” w Mediolanie (Włochy). Laureat nagród na konkursach wokalnych, m.in.:

  • II nagroda oraz Nagroda specjalna na 9. Międzynarodowym Konkursie Wokalnych „Bella Voce” w Busku Zdrój (2023)
  • I nagroda, Nagroda specjalna w postaci zaproszenia na koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz Nagroda specjalna Prezydenta Miasta Suwałk dla najlepszego głosu męskiego na 2. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Prof. Haliny Słonickiej w Suwałkach (2021)

Mischa Kozłowski – fortepian
Pianista, solista i kameralista, doktor sztuki, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, prezes Fundacji „Partnerstwo w Muzyce”. Początkowo ukształtowany muzycznie przez Katarzynę Popową-Zydroń w trakcie 9 lat nauki w rodzinnej Gdyni. Następnie studiował w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie u Piotra Palecznego, Macieja Paderewskiego, Jerzego Marchwińskiego i Katarzyny Jankowskiej–Borzykowskiej oraz w szwajcarskim Hochschule der Künste Bern u Tomasza Herbuta, Patricka Jüdta i Moniki Urbaniak-Lisik.

Laureat czołowych nagród konkursów pianistycznych i kameralnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i na Ukrainie. Koncertował w większości krajów Europy, a także w Izraelu, Tunezji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Japonii czy Chinach. Jako solista z orkiestrą zadebiutował w wieku 9 lat. Wystąpił w większości sal filharmonicznych i koncertowych w Polsce, a także w m.in. National Centre for the Performing Arts w Pekinie, Rohm Theatre w Kyoto, Flagey w Brukseli, w siedzibie UNESCO w Paryżu, Narodowej Filharmonii Ukrainy w Kijowie, w Filharmonii Moskiewskiej, w Konzerthaus „Kultur-Casino”, Zentrum Paul Klee i Yehudi Menuhin Forum w Bernie, a także został zaproszony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina do wykonania serii koncertów podczas EXPO2022 w Dubaju.

Od lat regularnie nagrywa dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych czy telewizyjnych, a także często bierze udział w projektach łączących muzykę z filmem, teatrem, malarstwem i innymi dziedzinami sztuki.

Artysta jest regularnie zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich, podczas których pracuje z m.in. pianistami, skrzypkami, zespołami kameralnymi czy śpiewakami operowymi, często prowadząc zajęcia w tandemie z tak wybitnymi pedagogami jak Jolanta Janucik, Agata Szymczewska, Mariusz Kwiecień czy Janusz Wawrowski. Współpracuje z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, wspierając rozwój wybitnie uzdolnionej młodzieży ze szkół muzycznych I i II stopnia.

Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele nagród i wyróżnień – do najważniejszych należą te przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa, LYRA Stiftung, Rita Zimmermann Musik-Stiftung, Fondazione Pro Libertas et Humanitas Kasimir Bartkowiak, Dongsan Research Foundation, Instytut Adama Mickiewicza oraz Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci w Warszawie.


Podczas wydarzenia prowadzona będzie rejestracja fotograficzna i/lub filmowa. Powstała dokumentacja będzie rozpowszechniana w celach informacyjnych i promocyjnych na stronach internetowych organizatorów, w mediach społecznościowych, prasie.


Galeria