Data publikacji: 13/11/2023

Galeria Główna – „Warstwy pejzażu” – Iwona Duracz-Gil

Galeria Główna u Attavantich
zaprasza na wernisaż wystawy

„Warstwy pejzażu”
Iwony Duracz-Gil

 

17 listopada 2023, godz. 18.00, Galeria Główna u Attavantich

Czas trwania wystawy: 17.11 – 05.01.2024

 

Iwona Duracz-Gil:

Mieszkanka Rzeszowa. Dyplom magisterski obroniła z wyróżnieniem w 2018 roku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w Pracowni Malarstwa prof. zw. Stanisława Białogłowicza. Zajmuje się dydaktyką oraz twórczością artystyczną w zakresie sztuk pięknych. Malarka prowadzi  pracownię rysunku i malarstwa, w której dzieci i młodzież udoskonalają swoje umiejętności malarskie i rysunkowe. Jej obrazy wystawiano zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych w kraju i za granicą.

 

Repertuar moich prac na ten czas to głównie reminiscencje pejzażu, zapis widzenia artystycznego przefiltrowany przez moją wrażliwość i intuicję. Poszukuję specyficznego klimatu, wyczuwalnej atmosfery danego miejsca.

Tworzone przeze mnie prace dotyka geometryzacja form. W poszukiwaniu pożądanego nastroju obrazu punktem wyjścia jest natura. W toku malarskich zmagań coś przyjmuję, coś odrzucam, stwarzam nowy porządek. Pochłania mnie kolor, światło, kształt. Obraz na początku emanuje nadmiarem elementów, sugerowanych przez obrazowaną przestrzeń, stopniowo jednak następuje synteza. Kompozycje stają się coraz bardziej oszczędne. Oddalając się od rzeczywistości kreuje malarski świat.

Natura w moim sposobie widzenia artystycznego ściśle wiąże się z linią. Linia pozostaje czynnikiem konstrukcyjnym. Wyrażam nią rytm drzew, ruch wody. Ważnym elementem mojej ekspresji jest kolor, który może wzruszać, dawać radość, budzić wstręt. Zapamiętuje ten, który wywarł na mnie największe wrażenie i staram się go odtworzyć. Delikatna struktura plamy w połączeniu ze smugą światła wypełniając płaszczyznę obrazu pozwalają mi na uzyskanie pożądanej atmosfery. Jeśli malarstwo posiada w sobie jakąś tajemnicę, jeżeli posiada głębię, daje możliwość wielowarstwowych odczuć. Stanisław Fijałkowski powiedział kiedyś (…) bezpośrednie wypowiedzi w sztuce są banalne, pośrednie poruszają wyobraźnie.

Maluje swoim potencjałem na który składa się otoczenie, radości, smutki. Obrazy to wizerunek naszego wnętrza. Od tego się nie ucieknie.

Dotychczasowe doświadczenia malarskie stały się dla mnie sposobem na poznawanie otaczającego świata oraz próbą rozpoznania siebie w  formie tworzonego obrazu.

Doświadczenia te są dla mnie wciąż otwarte.

 

Iwona Duracz-Gil

 

 

 

 


Galeria

  • Galeria Główna u Attavantich zaprasza na wernisaż wystawy „Warstwy pejzażu” Iwony Duracz-Gil 17 listopada 2023, godz. 18.00, Galeria Główna u Attavantich Czas trwania wystawy: 17.11 – 05.01.2024
  • Galeria Główna u Attavantich zaprasza na wernisaż wystawy „Warstwy pejzażu” Iwony Duracz-Gil 17 listopada 2023, godz. 18.00, Galeria Główna u Attavantich Czas trwania wystawy: 17.11 – 05.01.2024