Data publikacji: 29/10/2020

5b Czterdzieści Lat Później – 1980-2020

Popatrzcie na nas, jesteśmy starzy, piękni i bogaci.

Popatrzcie na nas, to dobrze.

Dobrze, żeśmy młodo nie umarli….

 

                                  Marcin Świetlicki „Popatrzcie”

 

 

“Kiedy czterdzieści lat temu zdawaliśmy maturę byliśmy młodzi i piękni. Świat był piękny, mieliśmy plany, ambicje, marzenia. Mieliśmy zostać wielkimi artystami, ale bardzo nie chciało się nam rozstawać. Chętnie jeszcze zostalibyśmy na drugi rok w tej samej klasie, żeby przedłużyć czas, kiedy jesteśmy w swoim gronie.

 

Czuliśmy się wyjątkową klasą. W piątej klasie zrobiliśmy wspólną wystawę naszej twórczości, której nie robiliśmy w ramach lekcji, także w piątej klasie przeszliśmy na „ty” z naszą wychowawczynią Barbarą Gmiter. Często wpadaliśmy do Niej, żeby pogadać albo spotkać się w większym gronie.

 

Potem przyszło dorosłe życie.

Poszliśmy do pracy. Założyliśmy rodziny, urodziliśmy dzieci. Inni  wyemigrowali.

Niektórzy zostali artystami, niektórzy umarli młodo.

Niektórzy zniknęli nam z oczu.

 

Ale nadal czuliśmy się klasą 5b. Spotykaliśmy się co jakiś czas w większym lub mniejszym gronie nie tylko, żeby wspominać, ale dzielić się tym co teraz, chwalić sukcesami, dziećmi i i wnukami, dzielić troskami i porażkami. W ubiegłym roku na wystawie naszego kolegi Wojtka Trzyny nasza koleżanka rzuciła „a przecież w przyszłym roku jest czterdziesta rocznica, może byśmy razem coś zrobili?” I tak powstał pomysł wspólnej wystawy. (Teresa, dziękujemy…)

 

Mimo trudności udało się nam zebrać prawie jedną trzecią klasy, odnowiliśmy dzięki temu niektóre kontakty. Ta wystawa jest tego efektem.

Może będzie jeszcze początkiem czegoś nowego.

 

Biorą w niej udział: Jolanta Kordyaczny (Augustyn), Ewa Hasiak-Gliwa (Hasiak), Urszula Rossiter (Odzioba), Terasa Świzdor, Małgorzata Tenczyńska-Podulka (Tenczyńska), Marek Gliwa, Ryszard Jabłoński, Waldemar Kordyaczny, Sylwester Lesiczko, Kazimierz Łach, Wiesław Pastuła i Wojciech Trzyna. Pokazujemy również prace nieżyjących kolegów.”

 

Galeria Głowna u Attavantich

Czas trwania wystawy: 9.11 – 30.11.2020