Data publikacji: 02/09/2021

Jan Kuca „Opowieści jarosławskiego Zasania” cz. 2

Jan Kuca „Opowieści jarosławskiego Zasania” cz. 2 – to zbiór legend, opowieści zasłyszanych i spisanych przez autora, który z wykształcenia jest historykiem.
Autor przez lata gromadził materiały do swojej książki. Zbierał je, jeżdżąc po okolicy jarosławskiego Zasania, słuchał opowieści ludzi starszych, którzy przekazywali niejednokrotnie ciekawe, ale i straszne czasem historie (dotyczące czasów wojny i jej okropności).
Na podstawie tych opowiadań zrodziła się myśl, aby powstała druga już część książki, której głównym przesłaniem jest ocalić od zapomnienia bliską historię. Na kartach książki autor przywołuje m.in. opowieść Michała Woźnego mieszkańca Radawy, który przedstawia historię napaści Niemców na Polskę w czasie II wojny światowej. Poza tym czytelnik pozna dzieje wsi Sieniawa (jej powstanie, przeszłość, zdarzenia), nieistniejącej już dziś wsi Miłków (etymologia, dzieje).
W rozdziale „Pamiętnik Walentego Frania” opisana jest droga Walentego Frania z Radawy na Sybir (kolejne etapy wywózki na Sybir).
„Opowieści jarosławskiego Zasania” to znakomity przykład ukazywania swojej małej ojczyzny.
Książka ta ma bardzo duże wartości regionalne, piękny zbeletryzowany język i bardzo przystępny sposób przedstawienia historii. Wzbogacona o zdjęcia archiwalne.

źródło opisu: http://www.instytutksiazki.rzeszow.pl

Autor: Jan Kuca
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka
Cena: 55 zł


Zapraszamy do zakupu książki stacjonarnie lub wysyłkowo
w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Jarosławiu,
ul. Rynek 5, tel.: 16 624 89 89 / 881 500 889 lub w Punkcie Informacji Turystycznej w galerii Stara Ujeżdżalnia, tel.:  16 624 89 10.