Data publikacji: 20/05/2024

Bella Notte! – Noc Zwiedzania Rynku 2024

Och, cóż to za noc,
my cudowną tę noc
nazywamy Bella Notte!

 

Jarosławska Noc Zwiedzania Rynku, która odbywa się w ramach Ogólnopolskiej Nocy Muzeów od lat jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń organizowanych przez Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. 18 maja na jarosławskim rynku nie brakowało chętnych do odwiedzenia m.in. podziemi, ratusza czy wspięcia się na wieżę zegarową.

Jak co roku Noc Zwiedzania Rynku zgromadziła chętnych do odkrycia po raz kolejny, a może i po raz pierwszy, uroków naszego miasta. W tę wyjątkową noc można było zajrzeć do miejsc, które na co dzień nie są dostępne do zwiedzania. Oficjalne zwiedzanie rozpoczęło się po hejnale jarosławskim, który o godzinie 17.00 rozbrzmiał z wieży jarosławskiego ratusza.

Każdy z uczestników mógł dostosować formę zwiedzania do własnych preferencji. Wycieczki można było odbywać indywidualnie, grupowo, z przewodnikiem lub bez, a także – ten jeden raz w roku –bryczką!

Ogromnym zainteresowaniem, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszył się  budynek jarosławskiego magistratu. Burmistrz Miasta Jarosławia Marcin Nazarewicz gościł zwiedzających w swoim gabinecie, a Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kozak w towarzystwie radnych zapraszał do zajęcia miejsca za stołem w Sali Narad. Zachwycone „och” dało się słyszeć nie raz z ust śmiałków, którzy wspięli się na wieżę zegarową by z niej spojrzeć na to co działo się poniżej. A trzeba dodać, że atrakcji nie brakowało!

Zarówno do Podziemnej Trasy Turystycznej im. prof. F. Zalewskiego jak i Podziemnego Przejścia Turystycznego ustawiła się nie mała kolejka chętnych do odkrycia podziemnych tajemnic. Tym, którym w ten wieczór udało się przejść i jedną z najstarszych tras podziemnych w Polsce i tę bardziej nowoczesną bo zaaranżowaną, nie mogli się zdecydować, która podobała się bardziej. Po przemierzeniu podziemnych korytarzy, chętnie zaglądali do jednego z najbardziej romantycznych miejsc w mieście jakim jest Sala Ślubów. Niejeden ocierał łzę wzruszenia, gdy wspomniał tę jedną z najpiękniejszych chwil, którą w niej przeżył.

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich zachęcała do obejrzenia wnętrz muzealnych, gdzie prócz mieszczańskiego wystroju można było zobaczyć rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem z 1520r., prezentację dawnych instrumentów muzycznych czy stary jarosławski fotoplastykon Henryka Parzeniewskiego.

Grupki zwiedzających przemierzały ulicę Sobieskiego, aby zwiedzić cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego i na własne oczy zobaczyć cudowną ikonę „Brama Miłosierdzia”, by przejść później do Bazyliki Matki Bożej Bolesnej gdzie po raz pierwszy od lat można było zwiedzić bazylikę i klasztor oo. Dominikanów. Chętni mieli niecodzienną okazję usłyszeć fascynujące opowieści oraz zwiedzać miejsca na co dzień niedostępne. Po bramie, pomieszczeniach klasztornych oo. Dominikanów, zakrystii i bazylice oprowadzali przewodnicy Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek, którzy odkrywali przed uczestnikami tajemnice tych wyjątkowych miejsc.

Przeor o. Marek Grubka OP w atrium klasztoru prezentował koncepcję powstającej Izby Pamięci, a późnym wieczorem snuł zajmującą opowieść o Wzgórzu Pobożności, na którym znajduje się klasztor.

W ofercie zwiedzania nie zabrakło Centrum Edukacji Kulturalnej oraz Bramy Krakowskiej.

Wśród interesujących postaci, przechadzających się po jarosławskim rynku, dumnie spacerowało niezwykłe trio. Mowa o Annie z Kostków Ostrogskiej, Wilhelmie Orsettim oraz Juliuszu Attavantim . Właścicielka miasta oraz kupcy w trakcie Nocy „doglądali swoich włości”, prowadząc liczne rozmowy z mieszkańcami i turystami, wraz z którymi wspólnie spędziła sobotnią noc.

Noc Zwiedzania Rynku obfitowała w mnogość wydarzeń kulturalnych. W Kamienicy Attavantich dostępne były cztery wystawy znajdujące się w: Galerii w Holu, Galerii Głównej, Galerii Debiutów oraz Sali Lustrzanej. Ze sztuką można było się spotkać także w Galerii Rynek 6 jak i w budynku dawnej synagogi, w której mieści się Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. S. Wyspiańskiego.

Najmłodsi mogli obejrzeć spektakl „Kot w Butach” wykonany przez niezwykle lubiany w naszym mieście Teatr Lalek „Bajka”. Następnie na scenie zaprezentowali się uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu, którzy jak zawsze, niezawodnie prezentowali wysoki poziom.

Dodatkową atrakcją, tegorocznej Nocy Zwiedzania Rynku była inscenizacja historycznego „Wjazdu Królowej Jadwigi do Jarosławia w 1387 r.” którą przygotowało Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Pąsowa Róża”. Inscenizacji towarzyszył również występ tancerzy z Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu.

Wieczór zakończyło wspólne śpiewanie piosenek turystycznych z Andrzejem i Piotrem Nahorniakami.

Na następną Noc Zwiedzania Rynku zapraszamy za rok. Już nie możemy się doczekać!


 

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

Partnerzy: Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek, parafia greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego, klasztor oo. Dominikanów, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu, Muzeum w Jarosławiu kamienica Orsettich, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. S. Wyspiańskiego w Jarosławiu, Powiatowe Ognisko Baletowe im. Lidii Nartowskiej,  Hufiec ZHP Jarosław im. Czesławy „Baśki” Puzon, Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne Pąsowa Róża, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu.

 

 

 

 

 


Galeria