O Centrum

W samym centrum Jarosławia, w położonej na Rynku Kamienicy Attavantich, znajduje się wyjątkowe miejsce, wpisujące się w kulturalny klimat miasta – Centrum Kultury i Promocji.

Ta działająca od 2009 roku instytucja ma za zadanie upowszechniać, tworzyć i chronić kulturę, a także popularyzować walory kulturowe i turystyczne. Swoją działalnością obejmuje teren gminy Miejskiej Jarosław oraz obszary kulturowo i etnicznie z nią związane.

Kamienica Attavantich, siedziba Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, pełniła przez cały XIX wiek ważne funkcje. To tutaj, po zajęciu ratusza przez Austriaków, ulokowano władze gminy miejskiej, a następnie sąd. W XX wieku mieściła się tu szkoła ludowa oraz założone przez wybitną
pianistkę, Marię Turzańską –Towarzystwo Muzyczne im. Fryderyka Chopina.

Dziś na parterze budynku Centrum Kultury i Promocji znajduje się Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej, gdzie można uzyskać informacje na temat miasta, regionu, a także nabyć różnego rodzaju pamiątki i upominki. Również na parterze mieści się Galeria w Holu u Attavantich. Do dyspozycji turystów pozostają także przewodnicy oraz Podziemne Przejście Turystyczne.

Pierwsze piętro zajmuje Galeria Główna. To tutaj co 3 tygodnie odbywają się wernisaże i wystawiane są różne formy sztuki. Z tą galerią sąsiaduje kolejna – Galeria Debiutów, umożliwiająca młodym, zdolnym artystom, pierwsze publiczne zaprezentowanie swoich prac szerokiemu gronu odbiorców.

Ostatnią kondygnację zajmuje Sala Lustrzana, będąca jak dawniej miejscem imprez kulturalnych i koncertów. To tutaj odbywają się małe formy artystyczne, wieczory poezji oraz kameralne spotkania ludzi zafascynowanych życiem kulturalnym miasta.