Festiwal pełen emocji

Od ponad 10 lat, na przełomie lutego i marca w Jarosławiu króluje muzyka klasyczna. Podczas tegorocznego Festiwalu Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej, melomani mieli okazję wysłuchać Chopina w niecodziennym klarnetowym brzmieniu, podziwiać niezwykły kunszt laureata VI nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego oraz dać się porwać w muzyczną podróż Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.

W tym roku, jarosławskie święto muzyki odbyło się w dniach od 26 lutego do 5 marca. Festiwal zainaugurowany został koncertem zespołu ClaroNegro Clarinet Quartet, który miał miejsce w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

Zespół, który powstał w 2019 roku, wykonuje głównie muzykę hiszpańską, jednak podczas koncertu otwierającego festiwal, słuchacze mieli możliwość wysłuchać utwory Fryderyka Chopina w aranżacjach Florenta Heau oraz Ioana Dobrinescu.

Jedno z najwspanialszych dzieł Fryderyka Chopina rozbrzmiało w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu w trakcie kolejnego koncertu odbywającego w ramach festiwalu. Jakub Kuszlik, o którym mówi się, że „urodził się by grać Chopina”, dał prawdziwy popis wirtuozerii gry na fortepianie. Zachwyt wzbudzała również Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, która towarzyszyła artyście na scenie. Wykonanie I Koncertu fortepianowego e – moll op. 11 zakończyło się z długotrwałą owacją na stojąco.

Przed rozpoczęciem koncertu finałowego, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu – Tomasz Wywrót, podziękował Grażynie Seredzie, dyrektor ZPSM w Jarosławiu oraz wszystkim, którzy włączyli się w organizację festiwalu. Następnie na scenie pojawiła się Alicja Majewska, w towarzystwie Włodzimierza Korcza oraz Warsaw String Quartet.

Artystka, która od 45 lat współpracuje z kompozytorem swoich piosenek Włodzimierzem Korczem, wykonała między innymi takie utwory jak: „Być kobietą”, „Jeszcze się tam żagiel bieli” czy „Odkryjemy miłość nieznaną”. Podczas koncertu zatytułowanego „Żyć się chce” nie zabrakło również piosenek napisanych przez Wojciecha Młynarskiego, Artura Andrusa czy Magdaleny Czapińskiej.

Tegoroczny Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej z pewnością na długo zostanie
w naszej pamięci. Już teraz pragniemy zaprosić Państwa na kolejną edycje.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch.


Galeria