Data publikacji: 18/05/2019

Jedyna taka noc w roku

W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem jest obchodzony od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Ideą wydarzenia jest udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii oraz instytucji na co dzień niedostępnych – za darmo lub za symboliczną opłatą. Zobaczyć można niecodzienne wystawy, rzadko prezentowane eksponaty, specjalne koncerty czy spektakle. Akcja rokrocznie cieszy się ogromną popularnością, a do najbardziej obleganych miejsc ustawiają się spore kolejki.
Tak było również w Jarosławiu, który już od dwunastu lat otwiera niedostępne na co dzień zakamarki miasta dla spragnionych zgłębienia ich tajemnic. Te miejsca, które mija się zwykle bez zastanowienia, okazały się bowiem skarbnicami wiedzy i strażnikami przeszłości. Niezwykła noc pozwoliła w ciągu kilku godzin zwiedzić różne zabytki, instytucje i placówki.

Podczas jarosławskiej Nocy Zwiedzania Rynku / Nocy Muzeów zwiedzić można było: Ratusz i wieżę ratuszową, z której rozbrzmiewał hejnał w wykonaniu Franciszka Lotycza, Kamienicę Rydzikową z Podziemną Trasą Turystyczną, Kamienicę Attavantich, Wielką Izbę w kamienicach Rynek 6 i Rynek 11, Muzeum Kamienica Orsettich, cerkiew greckokatolicką pw. Przemienienia Pańskiego oraz Podziemne Przejście Turystyczne oraz Centrum Edukacji Kulturalnej.

Po Starym Mieście oprowadzali przewodnicy, przekazując zainteresowanym wiedzę o przeszłości miasta. Cały czas dostępne dla zwiedzających były wystawy mieszczące się w jarosławskich galeriach oraz te usytuowane w plenerze.

Wśród interesujących postaci, przechadzających się przez Jarosław, dumnie spacerowała niezwykła para, która na tę jedną, wyjątkową noc wróciła w rejony, jakie dawniej były jej drogie. Mowa o Annie z Kostków Ostrogskiej i Wilhelmie Orsettim. Para w trakcie Nocy „doglądała swoich włości”, prowadząc liczne rozmowy z mieszkańcami i turystami, wraz z którymi wspólnie spędziła sobotnią noc. Tradycyjnie w Ratuszu gościła również wyjątkowa para rycerz Reiner oraz maid Marta.

Przybyli obejrzeli również spektakl „Perłę snu” w reżyserii Pawła Sroki w wykonaniu Teatru Plaster, monodram w wykonaniu Lidki Wiśniewskiej – „Historia jednego ogłoszenia” oraz „Magiczne ogrody” w wykonaniu Teatru Ognia Grupy Arche. Imprezie towarzyszyła także potańcówka miejsko-wiejska z tradycyjną muzyką taneczną głównie z rejonu dawnej Galicji, do której przygrywała kapela „Tadirindum” z Krakowa.
Można było zwiedzić również Muzeum w Kamienicy Orsettich, które zorganizowało dodatkowo wyjazdy do Zarzecza, Hawłowic i Pruchnika.

Program tegorocznej Nocy Zwiedzania Rynku / Nocy Muzeów uatrakcyjniły przejazdy bryczką, koncerty, wielkoformatowa gra planszowa „Podkarpackie wędrówki”. Na płycie Rynku w sobotnią noc sezon rozpoczęli miłośnicy Jarosławskich Klasyków Nocą.

Na koleją taką noc za rok zapraszamy już teraz!


Galeria