Data publikacji: 21/09/2022

Kolor… monochromia, realizm…impresja. Malarstwo. Grafika.

 

Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

Galeria Główna u Attavantich

zaprasza na wernisaż

wystawy malarstwa i grafiki

 Damian Waliczek i Mirosław Kowalczuk

Wernisaż wystawy: 6 października (czwartek) 2022 r., godz. 18.00.
Czas trwania: 7 października – 5 listopada 2022 r.

 

GRAFIKA. Część prezentowanych prac obejmuje materiał archiwalny.

Tam gdzie kończył się sentymentalny pejzaż Polski, tam zaczynał się industrialny Śląsk. Życie pod kopalnią, hutą, czy zakładem materiałów ogniotrwałych, wprowadzał w świat
o zabarwieniu czerwonej cegły familoka i czarnej sadzy na białym podkoszulku.

Codziennością były tłumy ludzi wychodzących po szychcie, spocone Ikarusy, kolejki przy saturatorach czy moczymordy wprowadzone w bajkowy nastrój tuż po trzynastej. Niemalże każdy dzień to osobna historia, którą rozpoczynał poranny mleczarz, a kończył ostatni kurs dryndy. Między innymi taki album wspomnień stał się inspiracją do wieloletniego cyklu grafik, wykonywanych z osobistą interpretacją autora. Każdy obraz to jedna historia, absolutnie nie wyssane z palca momenty czy zdarzenia ubrane w całe kompozycje, symbolicznie przedstawione motywy.

Póki co, ten proces nie ma swojego końca, a historie ze Śląska coraz częściej przenikają się ze życiem na Podkarpaciu. / D.W.

 

Damian Waliczek.

Pochodzi z Gliwic, od 2000 roku mieszka w Jarosławiu. Ukończył grafikę warsztatową w pracowni prof. Ewy Zawadzkiej na obecnej Akademii im. Jana Długosza WSP
w Częstochowie. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, projektowaniem graficznym, fotografią, także aranżacją wnętrz. Od 2008 roku jest nauczycielem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i obecnie – Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Uczestnik wielu wystaw, prezentacji, happeningów, członek Komisji Konkursowych. Twórca wielu znaków graficznych
i logo oficjalnie funkcjonujących nie tylko w mieście.

MALARSTWO. Prezentowane prace powstały w ostatnich kilku latach, nie prezentowanie  w formie wystawy stacjonarnej, po raz pierwszy „zetkną” się ze spojrzeniami publiczności.

 

Mirosław Kowalczuk „miro”.

Artysta plastyk, malarz, rysownik, fotograf, projektant designu, muzyk, autor tekstów piosenek. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu (1987 rok), Studium Nauczycielskie w Rzeszowie /kierunek – Plastyka/ (1989 rok), Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale form przemysłowych (dyplom w 1994 rok) oraz Podyplomowe Studium Pedagogiczne przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2004 rok). Uprawia rysunek, malarstwo, design oraz blefmetalowy rock w grupie GET BREAK. Od 1996 roku jest nauczycielem technik graficznych, ćwiczeń praktycznych, podstaw projektowania i technologii, w obecnie – Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych.


Galeria

  • Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Galeria Główna u Attavantich zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa i grafiki  Damian Waliczek i Mirosław Kowalczuk Wernisaż wystawy: 6 października (czwartek) 2022 r., godz. 18.00. Czas trwania: 7 października - 5 listopada 2022 r.