Data publikacji: 22/05/2019

Komedia pomyłek w premierze Teatru Baccalaureus

W dniu 22 maja w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu – w ramach „Wieczoru z Seniorem”, odbyła się premiera „Dwie Blizny” w wykonaniu Teatru Baccalaureus.

W komedii Aleksandra Fredry pełnej niespodziewanych zwrotów akcji i humoru zobaczyliśmy znanych już jarosławianom aktorów Teatru Baccalaureus: reżyser Dorotę Białek, która jednocześnie wcieliła się w rolę pani Malskiej, Barbarę Franów jako Kasztelanową, Czesławę Lis odgrywającą rolę panny Figaszewskiej, Zenona Jurkiewicza jako kapitana Barskiego, Adama Stelczyka grającego Alfreda Tulskiego oraz Danutę Spólnik w roli cioci Anieli i Lucjana Oronowicza – służącego. Muzykę skomponował Bernard Augustynowicz.

Autor odwołuje się w tej sztuce do starego, ale wciąż komediowo nośnego schematu, z którym nasi rodzimi aktorzy poradzili sobie wyśmienicie! Mianowicie, narzeczeni – przeznaczeni sobie zaocznie z woli opiekunów – uciekają się do drobnego fortelu, by wcześniej poznać ewentualnych partnerów. Los gotuje im jednak więcej niespodzianek, niż mogli się spodziewać.

Teatr „Baccalaureus”, który od niedawna działa przy Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, powstał w 2010 roku. Wśród wielu wystawionych na scenie spektakli znalazły się dwa krótkie utwory satyryczne wywodzące się z okresu Baroku: „Poswarek tabaki z gorzałką” i „Sejm białogłowski”, a także przedstawienia teatralne: „Z jakim się wdajesz takim się stajesz” i „Świeczka zgasła” Aleksandra Fredry oraz sztuki „Pierwsza lepsza czyli nauka zbawienna” Aleksandra Fredry, „Balladyna”, „Divertimento dentystyczne” i „Mężczyzna do wzięcia” Jeremiego Przybory z muzyką Bernarda Augustynowicza, „Opis obyczajów za panowania Augusta III” wg Jędrzeja Kitowicza z muzyką Bernarda Augustynowicza. Teatr otrzymał m.in. I nagrodę na Juwenaliach III wieku w Warszawie oraz II miejsce za monodram „Archanioł Gabriel” w wykonaniu pani Czesławy Lis (2017 r.).

Gratulujemy kolejnej, znakomitej premiery!

Zapraszamy również wszystkich chętnych do zapisywania się do grup artystycznych działających przy Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Szczegółowe informacje TUTAJ.


Galeria

  • Dwie Blizny Fredro