Data publikacji: 19/05/2018

Noc Muzeów i Noc Zwiedzania Rynku

Niedostępne na co dzień zakątki, przejazdy bryczką, niesamowita atmosfera i uczta kulturalna – tak wyglądał jarosławska Noc Muzeów i Noc Zwiedzania Rynku.

Tegoroczna Noc Muzeów i Noc Zwiedzania Rynku zgromadziła setki zwiedzających na jarosławskim Rynku. Nic dziwnego, ponieważ atrakcji było wiele. W programie wydarzenia pojawiły się tradycyjne już spacerki z przewodnikami, a dla chętnych został udostępniony Ratusz, Kamienica Rydzikowa z Podziemną Trasą Turystyczną, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, kamienica Attavantich, Gruszewiczów, cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia. Wielkim, niegasnącym zainteresowaniem cieszyły się wieża ratuszowa oraz Podziemne Przejście Turystyczne pod kamienicami Rynek 4, 5 i 6.

Noc Muzeów i Noc Zwiedzania Rynku to nie tylko spacery i zwiedzanie, ale również bogata oferta kulturalna. Oczekiwania na wejście do obiektów urozmaicały plenerowe wystawy: „Oblicza Mariusza Zaruskiego” oraz „Od Galicji do Niepodległej”. Podczas tej wyjątkowej nocy można było wziąć udział w koncertach: Zespołu Piosenki Biesiadnej „Akademicy”, Vox Angeli oraz Reisha Trio, potańcówce w podcieniach z kapelą Pokrzyk, pokazie zabytkowych samochodów Jarosławskich Klasyków Nocą, turnieju w kapsle, pokazie filmu „Ada, to nie wypada” oraz licznych prezentacjach multimedialnych.

Częścią wydarzenia była Noc Teatrów, podczas której zgromadzenie na jarosławskim Rynku mogli obejrzeć Teatr Plaster w sztukach „Szarlatany polskie” wg Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, „Teatr cudów” wg Miguel de Cervantes oraz „Ubu Król” wg Alfreda Jarry. Za reżyserię odpowiedzialny był Paweł Sroka, a muzykę zawdzięczamy Wiktorowi Marutowi.

19 maja jarosławski Rynek, od podziemi, przez podcienia, aż po wieżę ratusza, tętnił życiem do późnych godzin nocnych. Kolejna Noc Muzeów i Noc Zwiedzania Rynku już za rok!