NOC ZWIEDZANIA RYNKU

Stowarzyszenie Muzyka Dawna  przystąpiła do organizacji kolejnej edycji

 Nocy Zwiedzania Rynku…

Była  to już trzecia edycja imprezy. Odbyła się 15 maja 2010. Jej główne założenia oraz termin stanowią integralną część wydarzenia powszechnie znanego jako „Noc Muzeów”.  Pierwsza edycja Nocy Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce podobne inicjatywy wprowadzane są od 2004 r. Obecnie organizowana jest w większości miast Europy.

Zasadnicza część tegorocznej edycji imprezy realizowana była  w ramach ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski  programu „Patriotyzm Jutra” i nawiązywała  do wielokulturowych tradycji dawnej Rzeczpospolitej, czego znakomitym przykładem jest leżący na styku kilku kultur Jarosław.

Główną częścią programu były wycieczki oprowadzane przez przewodników będących członkami Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek. Trasa zwiedzania przechodziła  przez najważniejsze zabytki miasta (m.in. podziemia, Wielka Izba w kamienicy Rynek 6, cerkiew grecko-katolicka, synagoga, kolegiata, cerkiew w parku Baśki Puzon).

Akcentując dawną wielokulturowość miasta, na trasie zwiedzania, zorganizowaliśmy serię wystaw prezentujących kultury żydowską, ukraińską, ormiańską, węgierską i tatarską.

Nocy Zwiedzania Rynku towarzyszyła  licznym wydarzeniom kompletują jej wartość. W programie znalazły się:

–          spektakle teatralne w wykonaniu grupy Plaster (NOC TEATRÓW)

–          odegranie jarosławskiego hejnału

–          prezentacje dawnych instrumentów oraz koncert zespołu Vox Angeli;

–          koncert zespołu Kapela Brodów w ramach którego odegrany zostanie m.in. koncert Jankiela;

–          oraz wiele innych atrakcji;

Dziękujemy wszystkim  za obecność i uczestnictwo w tak ważnym wydarzeniu kulturalnym.