Data publikacji: 08/11/2019

Nocne rozmowy ze świętymi

W Galerii Głównej u Attavantich, 8 listopada, jarosławscy artyści, miłośnicy sztuki, rodzina i przyjaciele wraz z artystą – Wojciechem Trzyną, wspólnie świętowali otwarcie wystawy „Nocne rozmowy ze świętymi”.

Mieszkaniec Kolbuszowej, człowiek zakorzeniony w historii malarstwa i tradycji artystycznej swojej małej ojczyzny, w której przenikają elementy ludowości. Jest absolwentem jarosławskiego Liceum Plastycznego, a następnie kierunku Wychowanie Artystyczne Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Będąc uczniem Edwarda Kieferlinga i Mariana Stelmasika, czerpał doświadczenia i naukę od swoich mistrzów, zachowując jednakże indywidualny styl i malarskie zainteresowania.

Na początku spotkania Wojciech Trzyna opowiedział o tym, co popycha go do tworzenia obrazów o tematyce sakralnej, łączącej w sobie przedstawienia patronów i świętych Kościoła. Wyjaśnił obecność ptaków – szczygłów, gili, kogutów i dudków. Artysta wspomniał, że każdy obraz jest jego swoistą rozmową, modlitwą ze Stwórcą oraz prywatnymi opowieściami o świecie, w którym żyje.

W początkowej fazie jego malarstwa dominowały w nim ciężkie, mięsiste plamy kładzione kontrastowo obok siebie na wzór fowistów. Obrazy były gęste i mroczne, utrzymane w klimacie wnętrz zabytkowych świątyń, do których dyskretnie wpada światło przez spoglądające na nas z witraży postaci świętych. To skojarzenie nie jest przypadkowe, gdyż sposób budowania obrazu przez Trzynę przywodzi na myśl właśnie witraże.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałą atmosferę oraz liczne rozmowy, nie tylko o świętych!


Galeria

  • Nocne rozmowy ze świętymi