Podsumowanie roku 2020

Ubiegły rok z pewnością zostanie w naszej pamięci z wielu powodów, jednak mimo tego, iż był tak inny w stosunku do lat poprzednich, obfitował w niezwykłe wydarzenia!

Chcemy przypomnieć Wam te najciekawsze. Mamy nadzieję, że z ochotą zrobicie z nami przegląd wydarzeń i tego, co dla Was przygotowaliśmy w 2020 roku.

Zapraszamy do wspominania!

 

Henryk Cebula podczas wernisażu razem z kolegą oglądają prace artysty

WERNISAŻ HENRYKA CEBULI

Wernisaż wystawy Henryka Cebuli „Cebulowe Pole” otworzył sezon wystawienniczy 2020 w Galerii Głównej u Attavantich. Podczas wydarzenia nie brakowało amatorów dobrej sztuki oraz sympatyków artysty. Było gwarnie wesoło i ze smakiem.

 

chór Jarosław na scenie śpiewa kolędy

 

KONCERT KOLĘD W WYKONANIU REPREZENTACYJNEGO CHÓRU MIESZANEGO „JAROSŁAW”

Nastrojowe dźwięki najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek wypełniły Salę Lustrzaną Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu podczas koncertu Reprezentacyjnego Chóru Mieszanego „Jarosław”.

 

Wieża zegarowa jarosławskiego ratusza przystojona czerwonymi walentynkowymi balonami

 

ZAKOCHANI W PODZIEMIACH

Blisko sto osób skorzystało z walentynkowej oferty Podziemnego Przejścia Turystycznego w Jarosławiu. Ci, którzy w ten wyjątkowy dzień skusili się na odkrycie jarosławskich podziemi nie żałowali, gdyż mieli możliwość zobaczenia miejsc, na co dzień niedostępnych.

 

 

akordeoniści na scenie podczas koncertu

TANGO TO TYLKO PRETEKST

Najpiękniejsze, światowej sławy tanga rozbrzmiały w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Jednak tango to był tylko pretekst do spotkania w Sali Lustrzanej w ramach „Wieczorów u Attavantich”. Akordeoniści zaprezentowali również walc, który był swoistą ucztą dla melomanów.

 

Włodek Pawlik podczas koncertu w ramach IX Dni Muzyki Fortepianowej

IX DNI MUZYKI FORTEPIANOWEJ IM. MARII TURZAŃSKIEJ

Cztery niezwykłe koncerty, tak inne w swoim brzmieniu, składające się na IX edycję Dni Muzyki Fortepianowej były jednym z najważniejszych wydarzeń roku 2020. W sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu wystąpili muzycy światowej sławy, których koncerty zgromadziły gros entuzjastów muzyki klasycznej.

 

prace w galerii głównej, rzeźby anioły

EPIFANIA PIĘKNA W GALERII GŁÓWNEJ U ATTAVANTICH

W ramach trwających w naszym mieście obchodów Roku św. Jana Pawła II ponad czterdziestu artystów wzięło udział w zbiorowej wystawie „Epifania Piękna – artyści w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”.

 

 

PROJEKT #CKIPWSIECI

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 skomplikowała życie społeczne i kulturalne, dlatego też, aby ułatwić dostęp do kultury w tym trudnym czasie powstał projekt #ckipwsieci.

Obecnie na #ckipwsieci funkcjonują cykle: Czy wiesz, że…, Zagadki Jarosławskie, Szlak w sieci, Co w kuchni piszczy, CKiP poleca.

 

 

grafika promująca Dzień Flagi RP

DZIEŃ FLAGI RP – „POWIEWA DUMNIE I U MNIE”.

Nie mogąc gromadzić się, aby świętować wspólnie, zorganizowaliśmy akcje „Powiewa Dumnie i u Mnie”. Mieszkańcy Jarosławia i okolicznych miejscowości przesyłali do nas zdjęcia flag, które wywiesili na swoich domach, balkonach, tarasach itp. Z nadesłanych około 100 zdjęć powstała przepiękna biało-czerwona galeria.

 

 

grafika promująca noc zwiedzania rynku

WIRTUALNA NOC ZWIEDZANIA RYNKU

Z wiadomych względów wszelkie nasze zaplanowane akcje musieliśmy przenieść do sieci #ckipwsieci. Z lotu ptaka obejrzeliśmy Jarosław, rozwiązywaliśmy wspólnie nasze miejskie łamigłówki, wysłuchaliśmy hymnu Jarosławia, a na naszych facebookowych profilach oraz w grupach zainteresowanych historią miasta opublikowane zostały unikatowe, archiwalne filmy i zdjęcia. Gratką było zwiedzanie ratusza w towarzystwie Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha. Następnie podążyliśmy wirtualnym szlakiem turystycznym, odwiedzając zakamarki naszego rynku, a dzięki panoramom 360 przenieśliśmy się także poza jego granice.

 

 

grafika promująca wirtualne zwiedzanie podziemi w Jarosławiu

PODKARPACKIE.TRAVEL W PODZIEMNYM PRZEJŚCIU TURYSTYCZNYM W JAROSŁAWIU

Nasza atrakcja turystyczna, jako jedna z najciekawszych znalazła się w Podkarpackiej Traveltannie. Razem z naszym przewodnikiem można było zwiedzić Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu, siedząc wygodnie w fotelu.

 

 

żarciowozy na rynku

ŻARCIOWOZY W JAROSŁAWIU VOL.2

Smaki i aromaty z całego świata w jednym miejscu! II zlot food trucków przyciągnął na jarosławski rynek niejednego smakosza.

 

 

Grupa zwiedzających na ulicy Grodzkiej

NIEDZIELNE SPACERKI PO JAROSŁAWIU Z PRZEWODNIKIEM

„Niedzielne spacerki po Jarosławiu z Przewodnikiem” już od wielu sezonów mobilizują zarówno samych mieszkańców Jarosławia jak i osoby przyjezdne, do aktywnego spędzenia popołudnia w naszym mieście. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy poznali bogate dziedzictwo kulturowe Jarosławia, oraz zapoznali się z różnorodnością jego mieszkańców w XVI i XVII w.

 

 

plac św. Michała, Kino pod gwiazdami, widzowie, ratusz w tle

KINO POD GWIAZDAMI

Na cztery letnie seanse filmowe, które od lat są wakacyjna propozycją Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu jak zawsze komplet widzów. Przygoda, humor, nuta nostalgii i akcja tego nie brakowała w naszym tegorocznym Kinie pod Gwiazdami.

 

 

dzieci zwiedzają Podziemne Przejście Turystyczne

PODZIEMNE PRZEJŚCIE TURYSTYCZNE OKIEM YOUTUBERÓW

W tym roku nasze Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu gościło na niejednym kanale telewizyjnym i na portalach internetowych.

Odwiedzili nas min.: Ryan Socash, TopKarpacie, Natalka i Kuba Oceniają czy uczestnicy projektu „Kultura w kwarantannie – od dzieci dla dzieci”.

 

 

uczestnicy szkoły rysunki podczas zajęć w Galerii Głównej u Attavantich

PRACOWNIA RYSUNKU ODRĘCZNEGO I MALARSTWA

Pracownia – od wielu już lat – przygotowuje do egzaminów wstępnych szkół średnich artystycznych, uczelni wyższych artystycznych w tym architektury wnętrz i krajobrazu, ale także podnosi umiejętności tych, którzy rysunek traktują hobbystycznie. Warsztaty skierowane są do wszystkich zainteresowanych pasjonatów sztuki – zarówno tych, którzy, na co dzień tworzą w swoich pracowniach, jak i tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z malarstwem i traktować ją hobbystycznie.

 

 

artyści na scenie podczas występu

OTWARCIE SEZONU ARTYSTCZNRGO U ATTAVANTICH

„Wielka sława, to żart”, „Funiculi, funicula” czy „Przetańczyć całą noc” to tylko niektóre z utworów, które rozbrzmiały podczas koncertu inaugurującego XII Sezon Artystyczny u Attavantich. Przed publicznością wystąpił Teatr Muzyczny „Halka”.

 

 

grupowe zdjęcie pamiątkowe uczestników wystawy

WYSTAWA WIESŁAWA JELONKA

Wystawę Wiesława Jelonka, można było podziwiać w październiku 2020 w Galerii Głównej u Attavantich.  Artysta, który związany jest z Jarosławiem za sprawą uczęszczania do Liceum Sztuk Plastycznych, zaprezentował rzeźby oraz medal.

 

 

artyści na scenie podczas koncertu

KLEZMORIM TRIO W SALI LUSTRZANEJ

Najpiękniejsze i najpopularniejsze utwory i piosenki żydowskie. Przed publicznością wystąpił krakowski zespół Klezmorim Trio. Muzycy w składzie Karolina Stasiowska (altówka i śpiew), Marcin Wiercioch (akordeon) oraz Piotr Południak (kontrabas) wykonali najpopularniejsze utwory i piosenki w języku Jidysz, okraszone historią ich powstania.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów” pt. “Jarosław bramą Kresów. Opowieści o ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej – Projektu finansowanego przez Województwo Podkarpackie.

 

 

„SKRZYDŁA NAD LWOWEM’ – SPOTKANIE Z TOMASZEM KUBĄ KOZŁOWSKIM

Jakie były początki polskiego lotnictwa i szybownictwa? Gdzie szkolili się najlepsi szybownicy? Jaki wkład mieli polscy piloci i szybownicy na rozwój ogólnoświatowego lotnictwa? Na te pytania odpowiedział Tomasz Kuba Kozłowski podczas spotkania zorganizowanego przez Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu ze Stowarzyszeniem „Dziedzictwo Kresów”.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów” pt. “Jarosław bramą Kresów. Opowieści o ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej – Projektu finansowanego przez Województwo Podkarpackie.

 

 

grafika promująca nową stronę internetową

NOWA STRONA CENTRUM KULTURY I PROMOCJI W JAROSŁAWIU

Chcemy żeby dostęp do poszukiwanych przez Was informacji był jeszcze łatwiejszy, dlatego w 2020 roku postanowiliśmy „odświeżyć” naszą witrynę internetową. Na naszej stronie znajdują się, m.in.: zapowiedzi nadchodzących wydarzeń kulturalnych, ich relacje, informację dla turystów i sympatyków naszego miasta, a także wydawnictwa i pamiątki dostępne w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej.

 

 

tablica pamiątkowa ze zdjęciami uczniów z lat szkolnych

WYSTAWA ZBIOROWA: 5b CZTERDZIEŚCI LAT PÓŹNIEJ – 1980-2020

Wystawa absolwentów klasy 5b jarosławskiego Zespołu Szkół Plastycznych, którzy spotkali się 40 lat po przystąpieniu de egzaminu dojrzałości.

 

 

wokalistka Dagmara MOskwa oraz pianista Daniel Mazurkiewicz podczas koncertu

KONCERT ON-LINE

Najpiękniejsze lwowskie piosenki rozbrzmiały w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji. Dagmara Moska zaprezentowała się doskonale, a koncert mimo ograniczeń związanych z przeciwdziałaniu epidemii, można było oglądać online.

Wielu melomanów skorzystało z tej możliwości.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów” pt. “Jarosław bramą Kresów. Opowieści o ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej – Projektu finansowanego przez Województwo Podkarpackie.

 

 

Irena Oryl podpisuje katalog obok Tomasz Wywrót

JUBILEUSZ IRENY ORYL

Jarosławska wybitna artystka w roku 2020 obchodziła jubileusz 90. Urodzin. Z tej okazji powstała wyjątkowa wystawa retrospektywna i pamiątkowy katalog.

Z inicjatywy Dyrektora Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Dyrektora ZSP w Jarosławiu oraz prezesa stowarzyszenia Jarosławski Plastyk, Radni Rady Miasta Jarosławia przyznali Irenie Oryl tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia.

 

 

grafika promująca najnowsze wydawnictwa

NOWIŚCI WYDAWNICZE CENTRUM KULTURY I PROMOCJI W JAROSŁAWIU

W 2020 roku wydany został m.in.: Notatnik Jarosławski, folder „Jarosław – warto zobaczyć”, folder „Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu”, Quest „Kupiecka Historia Jarosławia” oraz wznowiono wydanie folderu „Jarosław – tu warto być”. Wszystkie publikacji w wersji polskiej i angielskiej dostępne oczywiście w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Jarosławiu.

 

 

grafika promująca jarmark

WIRTUALNY JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Starając się, aby jak najbardziej przybliżyć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy świąteczne miasteczko, w którym trwał Bożonarodzeniowy Jarmark.

W naszym jarmarku udział wzięło 35 wystawców.