Data publikacji: 30/12/2022

Podsumowujemy rok 2022!

Kolejne 12 miesięcy wytężonych działań już niemal za nami. Koniec starego i początek nowego roku to doskonała okazja by zrobić małe podsumowanie minionych wydarzeń CKiP 🙂

 

STYCZEŃ

Nowy rok otworzyliśmy „Kulturalnie” wystawą plakatów autorstwa Patrycji Longawy. Na ekspozycję składało się aż 65 prac artystki! Umieszczenie wszystkich w aluramach było prawdziwym wyzwaniem.

Rok 2022 z przytupem rozpoczęły również seniorskie grupy artystyczne prezentując w Sali Lustrzanej program „Tylko TY – Bodo”.

 

LUTY

Miłosna atmosfera zapanowała w lutym w Podziemnym Przejściu Turystycznym. W ramach akcji „Zakochani w Podziemiach” można było zwiedzić jarosławskie podziemne korytarze i poznać historię najbardziej romantycznego miejsca w mieście – Salę Ślubów.

23 wokalistów szlifowało swoje umiejętności podczas I Mistrzowskiego Kursu Wokalnego dr hab. Jolanty Janucik prof. UMFS Efekty kuru można było podziwiać podczas koncertu finałowego.

 

MARZEC

Od 10 lat w marcu króluje muzyka klasyczna. Na tegoroczny Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej z niecierpliwością oczekiwało wielu. Melomani mieli okazję wysłuchać Chopina w niecodziennym klarnetowym brzmieniu, podziwiać niezwykły kunszt laureata VI nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego oraz dać się porwać w muzyczną podróż Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. Bilety rozeszły się niczym ciepłe bułeczki

KWIECIEŃ

Jarosław ma niezwykle ciekawą historię, która ukryta jest pod powierzchnią. Od kwietnia miłośnicy wędrówek podziemnymi korytarzami mogą zwiedzać Podziemna Trasę Turystyczną im. prof. Feliksa Zalewskiego – jedną z najstarszych tras podziemnych w Polsce.

W kwietniu wydana została piąta część cieszącego się niezwykłym uznaniem cyklu „Opowieści jarosławskiego Zasania”. Opublikowanie kolejnego tomu serii było, więc doskonałą okazją do spotkania się z jej autorem Janem Kucą.

Kwiecień w Galerii Głównej u Attavantich upłynął pod znakiem… aniołów. Przez cały miesiąc w przestrzeniach wystawienniczych można było oglądać ekspozycję stworzoną przez Eugeniusza Molskiego.

MAJ

Noc Zwiedzania Rynku rokrocznie gromadzi w centralnym punkcie miasta tych, którzy mają ochotę wejść do różnych miejsc, także tych zwykle niedostępnych na turystycznej mapie Jarosławia. Zwiedzający mogli zajrzeć do gabinetu Burmistrza Miasta Jarosławia, usiąść przy stole w Sali Narad czy spojrzeć na Jarosław z góry, po wejściu na wieżę ratusza. Nie brakowało także chętnych, którzy zechcieli odkryć tajemnice jednej z najstarszych tras podziemnych w Polsce.

Kabaret „Młodzi Duchem” zainaugurował sezon plenerowy CKiP. Po jesienno-zimowej przerwie na scenę plenerową w parku miejskim przy ul. Czesławy Puzon ps. „Baśka” powróciły „Muzyczne Czwartki”. W programie o pięknym tytule „Dla Ciebie Mamo!” nie zabrakło takich utworów
muzycznych jak „Tobie mamo”, „List do matki” czy „Kocha się raz”.

CZERWIEC

Od 75 lat Jarosławska Orkiestra Dęta „Laudate Dominum” im. Antoniego Kulikowskiego uświetnia swoją obecnością liczne uroczystości zarówno kościele, patriotyczne jak i świeckie. Świętując tak piękny jubileusz zaplanowany został cykl koncertów. Pierwszy z nich, inaugurujący
obchody miał miejsce w czerwca w parku miejskim przy ul. Czesławy Puzon ps. „Baśka”.

Tradycyjnie, w każdą trzecią sobotę miesiąca na jarosławskim rynku można znaleźć prawdziwe perełki. Wytrawni poszukiwacze skarbów co miesiąc odwiedzają Pchli Targ.

LIPIEC

Atrakcje dla dużych i małych, smaczne jedzenie i oczywiście doskonała muzyka, to elementy udanej imprezy, a za taką z całą pewnością można uznać tegoroczne Dni Jarosławia. W tym roku dni miasta odbyły się w pierwszy weekend lipca, a ich gwiazdą była Sylwia Grzeszczak.

Wydarzenia organizowane w ramach Kulturalnego Lata w Mieście niezmiennie cieszą się zainteresowaniem zarówno mieszkańców miasta jak i turystów. Tak jak w latach ubiegłych i w tym roku nie zabrakło Kina pod Gwiazdami, Letnich Dobranocek, Letniego Muzykowania i Niedzielnych Spacerków po Jarosławiu z Przewodnikiem.

Pokaz motocykli i zabytkowych samochodów, strefa zabaw, konie, taniec i fantastyczna muzyka – to wszystko czekało na mieszkańców i turystów w centralnym punkcie miasta podczas Jarosławskiego Pikniku Country! Zadanie współfinansowane i zrealizowane zostało w ramach
Jarosławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 r.

SIERPIEŃ

Jarmark Jarosławski po raz kolejny przemienił miasto w miejsce kupieckich zjazdów i spotkań z przenikającą się kulturą wielu narodów. Przez cztery dni od 25 do 28 sierpnia w przestrzeni jarosławskiego rynku królowały handel, teatr i muzyka.

O randze tego wydarzenia świadczy fakt, że Jarmark Jarosławski może poszczycić się tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego Podkarpacia 2022! Certyfikat dla Najlepszego Produktu Turystycznego Podkarpacia, którego organizatorem była Polska Organizacja Turystyczna z rąk Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla odebrał, w imieniu swoim oraz Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Tomasz Wywrót.

WRZESIEŃ

Wystawy, wykłady, spotkania i koncerty – przez 9 dni, od 16 do 23 września w Jarosławiu trwał XIII Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej. Tematem tegorocznej edycji festiwalu były „Dwory, dworki i ich mieszkańcy”. Program Międzynarodowego
Festiwalu Kultury Kresowej odwoływał się do wielowiekowego i wielonarodowego świata dawnych Ziem Rzeczypospolitej.

PAŹDZIERNIK

Przez cały październik w Galerii Głównej u Attavantich można było oglądać wspólną wystawę grafiki i malarstwa Damiana Waliczka i Mirosława Kowalczuka. 16 wspólnych wystaw to ogrom czasu, w którym mieszkańcy miasta i nie tylko zapoznali się z grafikami i obrazami obu artystów.

Muzyczną podróżą w świat operetek rozpoczął się XIV Sezon Artystyczny u Attavantich.

LISTOPAD

W Sali Lustrzanej rządziły…kobiety! W ramach Wieczoru z Seniorem 4 listopada miała miejsce premiera spektaklu „Dom Kobiet” w wykonaniu Teatru Baccalaureus, a właściwie jego piękniejszej połowy.

Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Jarosławia znalazło się w gronie Najlepszych czterogwiazdkowych Centrów Informacji Turystycznej w Polsce. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 24 listopada w Nadarzynie podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych.

Zgromadzeni w Sali Lustrzanej widzowie mieli okazję obejrzeć wzruszający program artystyczny przygotowany przez uczniów SP im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy. Spektakl przybliżył historię „Orląt Lwowskich” – małych, ale wielkich duchem uczestników walk o niepodległość.

GRUDZIEŃ

Zespół Piosenki Estradowej „Sway” obchodził swoje 10-lecie, a Zespół Tańca Towarzyskiego „Balans” 5-lecie swojej działalności. Specjalnie na tę okazję obie grupy przygotowały wspólny, premierowy program artystyczny pod tytułem „Kawiarenka u Attavantich”.

Jak wiemy Mikołaj po wytężonej pracy wrócił już do domu, ale jego pomocnice zdecydowały, aby mikołajki obchodzić cały tydzień w ramach akcji „Mikołajowe Zwiedzanie Podziemi Jarosławskich”!

Przez trzy dni, od 16 do 18 grudnia jarosławski rynek zamienił się w miejsce wypełnione atmosfera i aromatem nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Stragany uginające się od produktów, spotkania ze Świętym Mikołajem, koncerty kolęd czy podróż koleją świąteczną – to wszystko można było znaleźć na jarosławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym.