Data publikacji: 09/01/2018

Słońcesław z Żołyni w Galerii Głównej u Attavantich

„Uznałem, że są warte poświęcenia mojego życia. Taki jest mój rodowód kłosowy i artystyczny, a naczelną dewizą słowa: Miłować i Walczyć”

Franciszek Frączek „Słońcesław z Żołyni”

 

Rok 2018 w Galerii Głównej u Attavantich rozpoczęliśmy prezentacją twórczości wyjątkowego artysty – Franciszka Frączka „Słońcesława z Żołyni”.

Wystawa zatytułowana „Miłować i walczyć” została uroczyście otwarta 5 stycznia 2018 roku. Na wydarzenie licznie przybyli zaproszeni goście oraz przedstawiciele mediów. W niepowtarzalny klimat ludowości wprowadziła wszystkich zebranych skrzypaczka Julia Zarzecka.

Urodzony w 1908 roku w Żołyni Franciszek Frączek był nie tylko malarzem, ale również etnografem i ludoznawcą. Relegowany z krakowskiej ASP za przynależność do Szczepu Rogate Serce kontynuował naukę w „Twórcowni Szukalskiego”. Na swej twórczej drodze wszedł w świat ludowości, z którego się wywodził. Zmarł w 2006 roku.

O to, aby postać Franciszka Frączka oraz jego twórczość nie zostały zapomniane dbają córka oraz wnuk artysty. Podczas wernisażu Jolanta Frączek-Burkacka i Błażej Burkacki chętnie opowiadali o prezentowanych dziełach, tłumacząc ich znaczenie.

Zaprezentowane na wystawie prace – 36 obrazów i 14 rysunków, wprowadzają w niezwykły świat Słońcesława z Żołyni. Jego częścią można się stać w Galerii Głównej u Attavantich do 31 stycznia. Zapraszamy.


Galeria