Data publikacji: 26/08/2018

Święto handlu, muzyki i teatru

Jarosław znów, poprzez powrót do XVII-wiecznej tradycji, zmienił się w gwarne, kupieckie miasto.

Wszystko to za sprawą III edycji Jarmarku Jarosławskiego. Do Jarosławia ściągnęli jak za dawnych czasów wystawcy prezentujący kolorową mozaikę niespotykanych na co dzień produktów.

Handel

W czwartkowe popołudnie – 23 sierpnia, oficjalnie rozpoczęliśmy czterodniowe święto handlu. Włodarz miasta, Burmistrz Waldemar Paluch, w towarzystwie historycznej właścicielki Jarosławia, Anny Ostrogskiej, przekazał klucze do bram miejskich. Od tej pory pieczę nad miastem i miejską kasą przejął znamienity kupiec Wilhelm Orsetti.

Symboliczną ceremonię poprzedził barwny pochód jarmarczny. Na powadzony przez Herolda korowód złożyli się muzykanci, aktorzy, włodarze miasta oraz członkinie Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich.

III Jarmark Jarosławski miał wiele do zaoferowania swoim uczestnikom. Specjalnie zaaranżowana Strefa Kuchni Świata pozwalała na zakosztowanie specjałów węgierskich, tureckich, tatarskich, polskich oraz japońskich. W Strefie Rękodzielniczej oraz na targu staroci na wyciągnięcie ręki znajdowały się towary z różnych części świata.

Muzyka

Rozbrzmiewająca przez całe wydarzenie z różnych zakątków Rynku muzyka grupy Aulos tworzyła wręcz magiczny klimat. Przed publicznością zaprezentowały się zespoły: Timingeriu, grający mieszankę cygańskich, bałkańskich i żydowskich rytmów, Porto Meskla, który porwał publiczność włoską tarantellą, oraz Janusz Prusinowski Kompania – wirtuozi polskiej muzyki tradycyjnej, którzy poprowadzili finałową zabawę jarmarczną.

Teatr

Integralną częścią Jarmarku był również teatr. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć monodramy „Dwie kosy Mariana Żywotnego” i „Stary” Jerzego Kałdusia oraz „Szarlatany polskie” Teatru Plaster. Finałem Jarosławskiego Jarmarku Teatralnego był spektakularny występ Teatru Pijana Sypialnia w spektaklu „Wyjowisko”.

Varia

Podczas Jarmarku nie zabrakło wędrownego kaznodziei, niewiarygodnych sztuczek Wielkiego Maga Zachodu, inscenizacji Towarzystwa Szabli i Miecza oraz Bractwa Rycerskiego im. xięcia Jeremiego Wiśniowieckiego, a także pokazu ujarzmiania żywiołu w Teatrze Ognia.

Nie można zapomnieć również o specjalnie przygotowanych spacerkach z Jarmarkiem w tle, tradycyjnych grach i zabawach dla dzieci oraz rozmaitych warsztatach, m.in.: ceramicznych, plastycznych, tanecznych oraz wyplatania wianków, które rok rocznie cieszą się wielkim zainteresowaniem, nie tylko najmłodszych.

Dodatkowo już po raz trzeci podczas Jarmarku Jarosławskiego została przyznana Honorowa Nagroda Burmistrza Miasta Jarosławia — „Jarosław”. W tym roku otrzymał ją o. Jacek Skupień OP – przeor klasztoru oo. dominikanów i proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu.

26 sierpnia zakończyliśmy Jarmark Jarosławski, a wraz z nim kupieckie rządy. Już za rok na jarosławskim ratuszu znów będzie powiewać amarantowa flaga, a w mieście rozbrzmiewać hasło: „Handel. Teatr. Muzyka”.


Galeria

  • Chłopiec celujący do tarczy
  • Dwie kobiety - jedna z tamburem, druga ze skrzypcami
  • Aktorzy na scenie
  • Grupa aktorów na scenie, w tle publiczność
  • Mężczyzna przebrany za rycerze ziejący ogniem
  • Ludzie na wieży ratusza
  • Grupa ludzi oglądająca przedstawienie, widok z wieży ratusza
  • Salwa w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej
  • Mężczyzna grający na gitarze, kobieta śpiewająca, w tle mężczyzna grający na klarnecie