Data publikacji: 19/06/2020

Galeria Wspomnień – Dialogi Rodzinne Waliczków

Zapraszamy do wspomnienia wystawy jubileuszowej znanych jarosławskich artystów – Moniki i Damiana Waliczków, którzy wraz ze swoimi córkami: Aleksandrą i Nataszą – świętowali 20.lecie pracy twórczej.

„Dialogi Rodzinne Waliczków” to tytuł wystawy, który zawiera w sobie całą „sztukę” rozmowy!

Ten interdyscyplinarny sposób komunikowania się za pośrednictwem środków wyrazu plastycznego, dialog kreowany obrazem a przede wszystkim dialog tworzony emocjami różnych osobowości – stworzył niezwykłą atmosferę ekspozycji. Ta rodzinna rozmowa, opierająca się na wolności słowa z dążeniem do doskonalenia piękna swojej wypowiedzi urzekła gości nie tylko podczas wernisażu, ale i wszystkich zwiedzających wystawę.

Monika Kapusta-Waliczek i Damian Waliczek spotkali się w Wyższej Szkole Pedagogicznej, obecnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Tam kształcili się i współtworzyli Ogólnopolską Grupę Artystyczną „Spoiwo”. Razem obronili dyplom – Monika z malarstwa w pracowni prof. Leona Macieja, a Damian z grafiki warsztatowej u prof. Ewy Zawadzkiej. Pierwotnie działających w osobnych, oddalonych od siebie pracowniach, wkrótce jednak połączonych światów malarstwa i grafiki w domowe rodzinne atelier. Konfrontacja śląskich, industrialnych, czasem surrealistycznych obrazów Damiana, z pogodnym, ubogaconym precyzją koloru światem Moniki sprawiło, że wnet do rodzinnych twórców dołączyły córki Ola i Natasza, które wprowadziły swoje kontrasty wyraźnie definiując różniące się temperamenty.

– To było szybkie dwadzieścia lat. Nie był to odcinek prosty. To był odcinek krętej drogi. Dwie pracownie, które się zeszły już na studiach. Kompletowaliśmy sobie sprzęt, narzędzia. I kompletowaliśmy sobie życie – mówił Damian Waliczek podczas wernisażu. Jak wspomniał, ten dialog trwał od początku, a w pewnym momencie dołączyły do niego córki.

A pękająca w szwach, 7 czerwca 2019 r., Galeria Główna u Attavantich pomieściła rodzinę i przyjaciół, liczne grono jarosławskich artystów, miłośników sztuki, pedagogów, uczniów i… kota Diunę, który był i jest głównym, krytycznym mecenasem sztuki – pozostawiającym jednak wszystko w milczeniu. Nie obyło się bez jubileuszowego tortu!

Zapraszamy do galerii zdjęć 🙂.

 


Galeria