Data publikacji: 23/07/2017

„Złoty wiek Jarosławia” z Wilhelmem Orsettim

„Złoty wiek Jarosławia” to temat ostatniego spacerku z przewodnikiem, który zgromadził pokaźną grupę zainteresowanych. Podczas całej wędrówki towarzyszył nam sam Wilhelm Orsetti – najsłynniejszy kupiec jarosławski.

Historia Jarosławia, szczególnie ta z czasów świetności jest niezwykle ciekawa i różnorodna. Złoty wiek miasta przypadał na przełom XVI/XVII wieku – był to czas kiedy jarosławskie jarmarki uznawane były za drugie co do ważności w Europie. To w tym miejscu spotykali się przedstawiciele różnych narodowości, religii i kultur, przywożąc ze sobą skarby z najdalszych zakątków Europy i Azji.

O bogactwie miasta świadczą chociażby wspaniałe kamienice jarosławskie. Uczestnicy spaceru mieli okazję zapoznać się z historią oraz cechami tych najsłynniejszych: Kamienicą Orsettich, Attavantich oraz Gruszewiczów. W tej ostatniej odwiedziliśmy również „Wielką Izbę” – w pomieszczeniu, gdzie dawniej dokonywano transakcji kupieckich, do dziś zachwycają polichromiami oraz niezwykłe sklepienie.

Niebanalne okazały się również liczne anegdoty na temat dawnych właścicieli, jak na przykład historia królowej Marysieńki. Ponoć w jednej z kamienic na jarosławskim Rynku pisała listy do Jana III Sobieskiego zapewniając o swej miłości i tęsknocie, podczas gdy on walczył w odsieczy wiedeńskiej.

Odwiedzając kamienicę Rydzikowską mogliśmy podziwiać najlepiej zachowany przykład typowej kamienicy wiatowej z charakterystycznym dziedzińcem i świetlikiem.

O bogactwie Jarosławia świadczą również mniej znane fakty. Przechodząc po płycie Rynku zwróciliśmy uwagę na fragment bruku w odmiennym od reszty kolorze. Okazało się, że jest to miejsce straceń, w którym jarosławski kat wymierzał sprawiedliwość…

Jeżeli ciekawią Państwa te i inne wątki osadzone w „Złotym wieku Jarosławia”, zapraszamy za miesiąc, . Natomiast w najbliższą niedzielę po raz pierwszy spacerować będziemy „Szlakiem dziedzictwa pokoszarowego”. W planie mamy zwiedzenie Garnizonu Jarosław.