Od 21 lipca br., Galeria Główna u Attavantich Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu zaprasza na wystawę „KONTRASTY”. Ekspozycja prac tegorocznych dyplomantów Instytutu Sztuk Pięknych UR prezentuje ich dorobek artystyczny z zakresu grafiki warsztatowej oraz fotografii artystycznej, zrealizowany w Pracowni Multimedialnej oraz w Pracowni Druku Płaskiego i Litografii.
Autorzy wystawy: Katarzyna Tereszkiewicz, Dominika Surmacz, Paulina Tabor, Mikołaj „Mikas” Garlak oraz Rafał Podsobiński, to dyplomanci, którzy na określenie „artysta profesjonalny” zasłużyli już w pełni!
„(…) jakie jeszcze czekają nas granice…? I czy w ogóle powinniśmy je ustalać ograniczając samych siebie?“ — Leon Tarasewicz.
Poszukując tytułowych kontrastów w życiowej przestrzeni, każdy z nich o innej wrażliwości oraz różnych – warsztatowych i stylistycznych preferencjach, stworzyli już swój niezwykle sugestywny i dojrzały język plastycznej wypowiedzi. „KONTRASTY” to wystawa prezentująca ich dotychczasowe -bardzo udane – artystyczne poszukiwania, których finałem jest lub też wkrótce będzie dyplom artystyczny na rzeszowskim ISP -https://www.facebook.com/instytutsztukpieknych.rzeszow/
W imieniu organizatorów oraz promotorów tych dyplomowych prac – z wymienionych powyżej pracowni artystycznych: Magdaleną Uchman, Kamilą Bednarską, Karoliną Niwelińską, Krzysztofem Pisarkiem i Markiem Olszyńskim, serdecznie zapraszamy do zwiedzania tej niezwykle intrygującej wystawy!
Galeria Główna u Attavantich otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00.
Prace prezentują:
Katarzyna Tereszkiewicz – urodzona w 1996 roku w Rzeszowie. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Rzeszowie. Dyplomantka kierunku Grafika w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W swoich pracach nie zamyka się jedynie na działania graficzne, często łączy ze sobą różne dziedziny sztuki i ich techniki. Czynnie działa także w malarstwie i fotografii. Uczestniczka wielu wystaw krajowych i zagranicznych, m. in. HIT- og AVTRYKK-festivalen 2019 w Norwegii, The State of w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Kettos Portre na Węgrzech, LITHO-Kielce 2018, Art and Science w Warszawie, Rzeszowie i Lublinie. Bierze czynny udział w projektach, warsztatach i plenerach artystycznych, m. in. warsztaty graficzne „Portret podwójny”- Węgry, „Warsztaty Działań Kreatywnych” – Górki Wielkie, plener „Przeworskie impresje”- Przeworsk, plener malarski „Okolice Malarstwa” – Wiśniowa, projekt artystyczny „The State of” – Wrocław.
Dominika Surmacz – urodzona w 1994r. w Biłgoraju. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Bernarda Moranda w Zamościu, aktualnie dyplomantka kierunku grafika w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom artystyczny realizuje w Pracowni Druku Płaskiego i Litografii oraz Pracowni Multimedialnej. Brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych (m. in. w Galerii r_z ZPAP, Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, Instytucie PAN w Warszawie, BWA Rzeszów, Galeria Alkotohaz w Miszkolcu), a także warsztatów i plenerów artystycznych (m. in. Warsztaty Działań Kreatywnych w Górkach Wielkich, „Przeworskie Impresje”, projekt artystyczno-naukowy „Art and Science 2”, „Okolice Malarstwa”, „The State of”). Tworzy w dziedzinie grafiki, rysunku, malarstwa i fotografii.
Mikołaj „Mikas” Garlak – urodzony w 1996 r., absolwent 6 Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Obecnie dyplomant Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Specjalizacje – multimedia, sitodruk i mapping. Pop- art’owy styl i umiłowanie lat 90’tych to motywy, które są mu najbliższe.
Rafał Podsobiński – urodzony w 1995 roku. Absolwent Liceum Plastycznego w Lesku, obecnie dyplomant dwóch pracowni Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego – Pracowni Druku Płaskiego i Litografii oraz Pracowni Projektowej II. Uczestnik wielu plenerów i inicjatyw artystyczno-kulturowych, m. in. Międzynarodowy Plener Malarski „Okolice Malarstwa” – Wiśniowa 2019, Przeworskie Impresje – Przeworsk 2018, a także wielu wystaw krajowych i zagranicznych. Zajmuje się grafiką artystyczną, rysunkiem, malarstwem, instalacją, a także grafiką projektową i nowymi mediami.
Paulina Tabor – urodzona w 1995 roku w Stalowej Woli. Absolwentka Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli o profilu technik organizacji reklamy. W 2015 roku rozpoczęła studia na kierunku grafika w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Interesuje się grafiką warsztatową (druk płaski) oraz fotografią. Punktem wyjścia działań artystycznych jest autoportret, głównie w fotografii, przy użyciu długiego czasu ekspozycji.