12 października 2019 r., o godz. 18.00 w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu nastąpiło otwarcie Sezonu Artystycznego u Attavantich.
Po raz jedenasty Sala Lustrzana, będąca w swej bogatej historii miejscem imprez kulturalnych i koncertów wypełniła się po brzegi mieszkańcami oraz gośćmi zafascynowanymi życiem kulturalnym miasta. Tegoroczny Sezon rozpoczął się widowiskiem teatralno-muzycznym, którego scenariusz osadzony został w realiach międzywojennej Polski.
“Nie kochać w taką noc to grzech” to pierwsza premiera Studia Operowego „Halka”, które powstało pod skrzydłami Stowarzyszenia Podkarpackiego Teatru Muzycznego. Artyści, którzy tworzą nową przestrzeń kultury w Rzeszowie, mówią o sobie, że są kilkunastoosobową grupą przyjaciół – artystów, znanych już publiczności ze spektakli muzycznych, takich jak: “Domek trzech dziewcząt”, “Panna Wodna” czy “La Serva Padrona”, którą jarosławska publiczność miała okazję zobaczyć w murach Kamienicy Attavantich.
Teatr tworzą osoby o wysokich kwalifikacjach zawodowych, nieustających w poszukiwaniu estetyki
i piękna, pełnych serdeczności, pasji i entuzjazmu, czego dowodem był sobotni koncert.
Wystąpili: sopranistki Stanisława Mikołajczyk-Madej, Katarzyna Liszcz-Starzec, Aleksandra Szymańska, Natalia Wójcik; mezzosopranistka Emilia Jakubiec-Lis; tenory Jakub Kołodziej i Marek Gargas; barytony Andrzej Alberski i Paweł Przybyła oraz bas Marcin Korbut. Przy fortepianie – Anna Wrona. Scenariusz do spektaklu napisała Aleksandra Szymańska, a kierownictwo artystyczne objęła aktorka Teatru im. W. Siemaszkowej Mariola Łabno-Flaumenhaft.
Sobotniego wieczoru wraz z artystami przenieśliśmy się w klimat artystycznej bohemy dwudziestolecia międzywojennego, gdyż rzeszowscy artyści postanowili osadzić akcję, w miejscu spotkań towarzyskich oraz artystycznych, w warunkach jakie stwarzała kawiarnia. – Z miłością w roli głównej muzycznie przeprowadzamy przez ten czas – mówiła Emilia Jakubiec – Lis, prezes Stowarzyszenia Podkarpackiego Teatru Muzycznego. Podczas spektaklu rozbrzmiewały utwory tak znamienitych artystów, jak: Hanny Ordonówny, Mieczysław Fogga, Aleksandra Żabczyńskiego czy Eugeniusza Bodo. Artyści, pojawiający się na scenie, jednocześnie odgrywali rolę aktora, widza, jak również narratora.
Sezon Artystyczny u Attavantich to szereg wydarzeń kulturalnych, które w Sali Lustrzanej odbywać się będą do maja następnego roku! Serdecznie zapraszamy do śledzenia Naszej oferty oraz uczestnictwa w wydarzeniach Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.