W takiej ciszy – tak ucho natężam ciekawie,
Że słyszałbym głos z Litwy. – Jedźmy, nikt nie woła.
/Adam Mickiewicz, „Sonety krymskie” /
Słowo Kresy mimo upływu lat nieustannie budzi emocje. Tych co pamiętają Kresy jest coraz mniej, jednak nie brakuje osób, które o nich przypominają. Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów” już od czternastu lat organizuje w Jarosławiu Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej.
Tegoroczna, czternasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej odbyła się w dniach od 14 do 25 września. Festiwal cieszy się nieustannym zainteresowaniem, absorbując nie tylko mieszkańców Jarosławia, ale także osoby z różnych krańców Polski.
Motywem przewodnim wydarzeń odbywających się w ramach festiwalu była podróż „z romantykami po kresach”. Zarówno w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu jak i Sali widowiskowej Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki można było wysłuchać prelekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego i Macieja Szeptyckiego, a także spotkać się z Marią Panenką-Mazur i Małgorzatą Niezabitowską podczas promocji książek.
Tradycyjnie, podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej nie zabrakło muzyki. Przed uczestnikami wystąpili artyści z Polski, Białorusi i Ukrainy w koncercie poświęconym Annie German, zespół Opa Cupa, Stowarzyszenie Twórcze StukPuk Sztuka z Rzeszowa, Dagmara Moskwa z Łukaszem Stanisławczykiem i Małgorzatą Wybraniec, Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska oraz Lwowski Kabaret Artystyczny „Czwarta Rano”.
Przez cały festiwal w galeriach sztuki prezentowane były wstawy mu towarzyszące. W Galerii Głównej u Attavantich można było zobaczyć fotografie kresowych pejzaży autorstwa Henryka Poddębskiego – zwanego „Fotografem II Rzeczypospolitej”, w Galerii Debiutów znalazły się fotografie tych co służyli „W obronie Kresów”, natomiast w Galerii w Holu zawisły zdjęcia z rodzinnych albumów rodzin kresowych ukazujące „Miłość na Kresach”. Również w Galerii „Projektor” Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki można było podziwiać ekspozycję pt. „Mistrz kadru – Jan Bułhak”.
Organizatorem XIV Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej było Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów”. Partnerami byli: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Jarosławia, Województwo Podkarpackie, a także Dom Spotkań z Historią