W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo lub zaginęło również około 2,3 tys. żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga, którzy usiłowali pomóc walczącej stolicy. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.
1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 rozpoczęła się największa akcja zbrojna w okupowanej przez Niemców Europie – Powstanie Warszawskie. Jarosławianie jak co roku, wspólnie upamiętnili pamięć Powstańców.
Miejskie obchody 80. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego miały miejsce przed pomnikiem Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej.
Uroczystość rocznicowa poprzedzona została rekonstrukcyjną akcją uliczną „JAK ONI – Czas Walczącej Warszawy. W scenach rekonstrukcyjnych m.in.: barykady, wyjścia z kanałów, szpitala polowego czy kolportażu ulotek i gazet wzięli udział Harcerze Hufca ZHP Jarosław, GRH1 PP I Brygady Legionów Polskich, Stowarzyszanie Rekonstrukcyjno-Historyczne „Pąsowa Róża” Stowarzyszenie EM-Art., SP nr 4 w Jarosławiu i SP nr 2 w Przeworsku. Nie brakowało także piosenek powstańczych śpiewanych przez harcerzy w przestrzeni jarosławskiego rynku i autobusach MZK. „Zakazane piosenki” można było śpiewać również z harcerzami 1 Jarosławskiej Drużyny „Pościg” Związku Harcerzy Rzeczypospolitej.
Syrena alarmowa, która symbolicznie wybrzmiała o godzinie „W”, była sygnałem do rozpoczęcia uroczystości miejskich na placu ks. Piotra Skargi. Po wciągnięciu flagi państwowej na masz i odśpiewaniu hymny narodowego głos zabrali zaproszeni goście.
Sekretarz Miasta Jarosławia Marian Kwietniowski, który tego dnia reprezentował Burmistrza Miasta Jarosławia Marcina Nazarewicza podkreślał, jak ważna jest pamięć o powstańcach i ofierze jaką złożyli dla dzisiejszego społeczeństwa.
Następnie, po wspólnej modlitwie odczytany został Apel Pamięci oraz oddana została salwa honorowa. W hołdzie poległym, przybyłe delegacje złożyły pamiątkowe wiązanki kwiatów przed pomnikiem Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej.