Przez cztery dni, od 22 do 25 sierpnia przestrzeń jarosławskiego rynku wypełniła mozaika aromatów, smaków, towarów, inscenizacji i muzyki z całego świata. Miasto po raz kolejny stało się miejscem kupieckich zjazdów.
Tradycją jest, że Jarmark Jarosławski rozpoczyna barwny korowód. W tym roku, uczestnicy pochodu przeszli z Galerii Handlowej „Stara Ujeżdżalnia” – czyli miejsca współczesnego handlu, na jarosławski rynek, który swoją stylizacją nawiązywał do tych XVI i XVII wiecznych Wielkich Jarmarków.
Symboliczny klucz do bram miasta na ręce kupców Wilhelma Orsettiego i Juliusa Attavantiego złożył Burmistrz Miasta Jarosławia Marcin Nazarewicz, któremu towarzyszyła właścicielka miasta Anna Ostrogska.
Gdy z balkonu ratusza rozbrzmiał hejnał miasta wiadomo już było, że Jarmark Jarosławski oficjalnie został otwarty!
Korowód jarmarczny poprzedził pokaz tańca chłopskiego w wykonaniu uczniów Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu.
Przez cztery dni, stoiska wystawców wprost uginały się od oferowanych towarów. Buszując wśród straganów można było znaleźć niepowtarzalne rękodzieło, ręcznie robioną biżuterię, ceramiczne upominki, wyjątkowe zabawki czy niespotykane ubrania, a także przysmaki takie jak chałwa, baklawa, miody, sery czy słodycze.
Uczestnicy jarmarku mieli okazję podejrzeć fach kowala, porozmawiać z wiedźmą czy obejrzeć katowskie przyrządy.
Uczestnicy jarmarku obejrzeli niezwykle kolorowy spektakl w wykonaniu Teatru Mozaika, wysłuchali opowieści Wiedźmy z Teatru Tysiąca Opowieści oraz poznali „7 Legend Krakowa” dzięki Teatrowi Otwartemu. Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Pąsowa Roża” zaprezentowało pokaz mody od średniowiecza do wieku XIX, a także inscenizację „Czarownicy żyć nie dopuścisz”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności.
Jarmarkowi Jarosławskiemu nieustannie towarzyszyła muzyka, którą można było usłyszeć nie tylko ze sceny, ale również w całej przestrzeni rynku. W tym roku na jarmarku wystąpili: Węgierski Zespół Muzyki Dawnej Szelindek, Zespół Viatores, Opa Cupa i Tęgie Chłopy.
Okazją do bliższego poznania „Miasta Kupców i Jarmarków” były spacery z przewodnikiem po starym mieście. Przewodniczki Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu w trakcie zwiedzania odkrywały przed uczestnikami tajemnice jarosławskich kamienic i ukazywały wpływ dawnych jarmarków na obecny wygląd miasta. Była to nie lada atrakcja, bowiem była do jedna z niewielu okazji, aby wspiąć się na wieżę zegarową jarosławskiego ratusza i z góry spojrzeć na miasto. Nie zabrakło również kazania na beczce wygłoszonego tradycyjnie przez ojców Dominikanów.
Dziękujemy za liczne uczestnictwo w tegorocznej edycji Jarmarku Jarosławskiego. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.