Wieczór u Attavantich w ramach XI Sezonu Artystycznego u Attavantich, w dniu 23 listopada, wypełnił po brzegi Salę Lustrzaną miłośnikami muzyki klasycznej.
Tytuł koncertu – „Rapsodie… wieczór z muzyką klasyczną” – nawiązywał do rodzaju pieśni wywodzących się z tradycji antycznej Grecji, potocznie przetłumaczone jako „tkana muzyka”.
W istocie był to koncert utkany ze wspaniałych utworów wokalnych i instrumentalnych.
Koncert poprowadził Bogusław Pawlak, wieloletni nauczyciel teorii muzyki, ceniony konferansjer, który z olbrzymią ciekawością wprowadził publiczność w świat kompozytorów, przybliżając okoliczności, w których powstawały prezentowane utwory.
Sopranistka, Renata Johnson-Wojtowicz przeniosła publiczność w świat operetki. Wysłuchaliśmy znakomitych arii: Franca Lehara – „Kto me usta całuje ten śni” z operetki „Giuditta”; Giacomo Puccini – Arie Laurenty „O mio Babbino caro”; Antoniego Dworzaka z opery „Rusałka”. Nie zabrakło również porywczego czardasza Emericha Kalmana z operetki „Księżniczka czardasza”.
„W czasie pobytu na Węgrzech zebrałem sporo melodii, za pomocą których można by odtworzyć muzyczną epopeję tego osobliwego kraju i postanowiłem mianować się jego rapsodem” – ten przytoczony przez konferansjera fragment listu do Marii d’Agoult z października 1846 r. kompozytora, wskazuje na ustanowienie się Liszta piewcą tego kraju.
Na dowód tych słów, znakomici pianiści – Michał Rot i Marcin Kasprzyk, na 4 ręce wykonali Rapsodię węgierską nr 2.
Zgromadzona publiczność miała wielką przyjemność wysłuchać również pierwszego polskiego wykonania na 4 ręce 8 części opartych na morawskich ludowych pieśniach z 1975 roku, Jana Novaka – Rustica Musa II na fortepian.
W jednym z listów do przyjaciela Jan Nowak pisał: „Ciągle piszę tą staromodną morawską muzykę, lecz nie obchodzi mnie moda, gdyż na nadchodzącą starość cierpię już od urodzenia” – cytował Bogusław Pawlak.
Flecistka, Jagoda Pietrusiak-Kasprzyk oraz Marcin Kasprzyk przy fortepianie zaczarowali słuchaczy znakomitym wykonaniem utworów Jan Novak „Chorea vernales” oraz muzyka znanego jako „Paganini fletu” Giulio Briccialdiego – Wariacje na temat melodii „Karnawał Wenecki” op. 78.
Dziękujemy Artystom za wspaniałą ucztę muzyczną!