W pierwszy weekend sierpnia Jarosław zamienił się w podkarpacką stolicę filmu, a to wszystko za sprawą Podkarpackiego Szlaku Filmowego, który trwał od 4 do 6 sierpnia.
10 projekcji filmowych, 3 spacery filmowe, 4 wystawy tematyczne, spotkania z osobami ze świata filmowego i to wszystko w Jarosławiu. Od 4 do 6 sierpnia w Jarosławiu odbywała się czwarta edycja Podkarpackiego Szlaku Filmowego.
Podkarpacki Szlak Filmowy to inicjatywa realizowana przez Podkarpacką Komisję Filmową od 2020 roku. Ma na celu edukację filmową, popularyzowanie kinematografii, twórców filmowych, dokumentowanie i upowszechnianie miejsc i historii związanych z powstałymi w regionie produkcjami. Pierwszym punktem na mapie szlaku były Jaśliska, następnie Przemyśl, później Bieszczady, a w tym roku Jarosław.
Trzydniowe święto filmu rozpoczęło się od projekcji filmów animowanych Marcina Podolca oraz spotkania z reżyserem. Następnie na jarosławskim rynku odbył się koncert plenerowy zespołu „Nachum”. Muzyka grana przez zespół inspirowana jest utworami wybitnego kompozytora i pieśniarza Nachuma Sternheima. Na zakończenie pierwszego dnia, w ramach cyklu „Spotkanie na szlaku z Samem Spiegelem” można było obejrzeć nakręcony w 1954 roku przez Elię Kazana kultowy film „Na nabrzeżach”. Projekcję poprzedził pokaz zdjęć mieszkańców Jarosławia z różnych planów filmowych.
Kolejny dzień festiwalu otworzyło spotkanie na planie filmu „Katyń” w Starym Dzikowie. Po powrocie do Jarosławia, na jarosławskim rynku miała miejsce projekcja filmów „Ze szkolnej ławki do Auschwitz” Piotra Augustynka oraz „Obława” w reżyserii Arthura Penna, a którego Sam Spiegel był producentem.
Niemałym zainteresowaniem cieszył się filmowy spacer po Jarosławiu. Prowadzona przez przewodniczkę Centrum Kultury i Promocji, 90-minutowa wycieczka odkrywała przed uczestnikami uroku miasta i ukazywała miejsca, w których kręcone były takie produkcje jak: „Najlepsze w świecie”, „Eter”, „1920. Wojna i miłość” i „Katyń”. Zadaniem uczestników było znalezienie czterech wmurowanych tabliczek upamiętniających produkcje filmowe. Spacerowicze mieli również okazję obejrzeć fotografie wykonane podczas kręcenia serialu „1920. Wojna i miłość”, które na czas trwania Podkarpackiego Szlaku Filmowego umieszczone zostały w Kamienicy Rydzikowej (Rynek 14), w której znajduje się Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego w Jarosławiu, a która w filmie „Eter” zamieniona została na bank.
Film „Eter” Krzysztofa Zanussiego można było obejrzeć siedząc wygodnie na leżakach, pufach i krzesełkach przed sceną na jarosławskim rynku. Ostatnim filmem wyświetlanym w sobotę był nagrodzony siedmioma Oscarami „Lawrence z Arabii”. O ciekawostkach związanych z powstaniem jednego z najlepszych dzieł Sama Spiegela jakim jest „Lawrence z Arabii” opowiadał Michał Oleszczyk.
Sobota była również dniem otwarcia wystaw plenerowych, które można było oglądać w przestrzeni rynku. Uczestnicy Podkarpackiego Szlaku Filmowego mogli zobaczyć zdjęcia autorstwa Jarosławskiego Towarzystwa Fotograficznego ATEST 2000 ukazujące plany filmowe, a także plansze poświęcone Samowi Spiegelowi. Gościem otwarcia był syn Sama Spiegela – Adam, który z zainteresowaniem i wzruszeniem podziwiał tablice z informacjami o jego ojcu, znajdujące się na murze Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Filmowy quiz z nagrodami rozpoczął ostatni dzień wydarzenia. Uczestnicy zabawy musieli wykazać się niemałą wiedzą filmową. Po konkursie wyświetlony został film „Najlepsze na świecie”, czyli najbardziej „jarosławska produkcja” ponieważ w całości kręcona była w naszym mieście. W Kinie Ikar można było obejrzeć „Noc generałów” a po powrocie na rynek udać się na kolejny spacer filmowy po Jarosławiu.
Niedzielne spotkanie na szlaku z Samem Spiegelem otworzyła projekcja „Sam Spiegel podbija Hollywood”. Ten 60 minutowy dokument ukazuje drogę jaka pokonał producent, aby stać się inspiracją dla wielu osób z branży filmowej i zasłużyć sobie na miano „najznamienitszego producenta filmów w Hollywood”. Film razem z uczestnikami wydarzenia oglądał Adam Spiegel, który po projekcji w rozmowie z Michałem Oleszczykiem podzielił się ze zgromadzonymi wspomnieniami o ojcu, swojej pracy jako producenta teatralnego oraz zdradził jakie emocje towarzyszą mu podczas wizyty w Jarosławiu.
Jarosław odwiedzili również twórcy filmów powstałych w Jarosławiu. Michał Oleszczyk przeprowadził rozmowy z Krzysztofem Zanussim i Januszem Wąchałą, którzy wybrali nasze miasto jako jedno z czterech miejsc, w których kręcono „Eter”, a także z Magdaleną Dipont i Kamilem Przełęckim twórców filmu „Katyń”.
Na zakończenie czwartej edycji Podkarpackiego Szlaku Filmowego wyświetlony został nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, siedmiokrotny zdobywca polskiej nagrody filmowej „Orły” film „Katyń” Andrzeja Wajdy.
Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy gościć w Jarosławiu tak wspaniałe wydarzenie jakim jest Podkarpacki Szlak Filmowy. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieć okazję spotkać się z Państwem „na szlaku”!