7 listopada w Galerii Głównej u Attavantich odbył się wernisaż wystawy „Plaja 2007”. Różnorodne prace pochodzących z Jasła artystów, można podziwiać na ścianach Galerii do 2 grudnia. Zapraszamy.
„Plaja”– nieformalne stowarzyszenie jasielskich plastyków skupiając: malarzy, grafików, rzeźbiarzy, ceramików, fotografików, twórców tkanin artystycznych. Nie miejsce zamieszkania czy pracy jest dla nich podstawowym kryterium wyznaczającym przynależność do tej grupy, lecz niekiedy miejsce pochodzenia, przede wszystkim zaś specyficzna więź z miastem, które umożliwiło im pierwszy kontakt ze sztuką, a obecnie stwarza możliwości rozwijania własnej twórczości oraz konfrontacji własnych poglądów i wizji artystycznych.
Tradycje plastyczne w Jaśle sięgają XIX wieku i były kontynuowane przez całe następne stulecie, chociaż działalność miejscowych artystów nie zapisała się wtedy spektakularnymi wydarzeniami, w postaci znaczących wystaw lub innych przedsięwzięć. Dopiero w połowie lat 90. ubiegłego wieku grupa młodych jasielskich twórców zawiązała „Stowarzyszenie Artystów Plastyków Ziemi Jasielskiej” i przygotowała dwie duże wspólne wystawy Jasielskie Spotkania I (1994 r.) i Jasielskie Spotkania II (1997 r.), a później kilka wystaw indywidualnych autorów. W latach następnych jasielscy plastycy brali udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, krajowych i zagranicznych, a także w kilku plenerach malarskich i rzeźbiarskich.
Dotychczasowa działalność i dorobek twórczy miejscowych plastyków wykazuje, że jest to środowisko niezależne i otwarte, któremu nie obce są najnowsze tendencje i prądy w sztuce współczesnej, ale które ceni także tradycję i uznane już kierunki. To nieformalne stowarzyszenie jasielskich plastyków jest także forum dyskusji na temat sztuki i wartości humanistycznych w obecnym skomercjalizowanym świecie i wspólnie z innymi instytucjami i stowarzyszeniami stanowi stały element życia kulturalnego miasta Jasła./Alfred Sepioł