Data publikacji: 20/05/2017

Noc Zwiedzania Rynku 2017

Niedostępne na co dzień zakamarki miasta otworzyły swoje podoje dla spragnionych zgłębienia ich tajemnic. Te miejsca, które mija się zwykle bez zastanowienia, okazały się skarbnicami
wiedzy i strażnikami przeszłości.

Wśród interesujących postaci, przechadzających się przez Jarosław, dumnie spacerowała niezwykła para, która na tę jedną, wyjątkową noc wróciła w rejony, jakie dawniej były jej drogie. Mowa o Annie z Kostków Ostrogsikiej i Wilhelmie Orsettim. Para w trakcie Nocy Zwiedzania Rynku mieszała się z rzeszą turystów, robiąc sobie z nimi zdjęcia, uśmiechając się i odpowiadając na liczne pytania.

Zwiedzać dostępne tego dnia zabytki można było na różne sposoby: indywidualnie, grupowo, bryczką, pieszo, z przewodnikiem, z wysokości czy z podziemi. Forma była dowolna, a oferta miejsc, które czekały na jarosławian i turystów, niezwykle bogata.

W sobotę dla chętnych dostępny był Ratusz i wieża ratuszowa, Kamienica Rydzikowa z Podziemną Trasą Turystyczną, Muzeum Kamienica Orsettich, Kamienica Attavantich, Wielka Izba w kamienicach Rynek 6 i Rynek 11, cerkwie greckokatolickie: pw. Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia NMP w parku Baśki Puzon oraz Podziemne Przejście Turystyczne.

Po Starym Mieście oprowadzali przewodnicy. Każdy podążał własną trasą, przekazując zainteresowanym wiedzę o przeszłości miasta.

Zadbano o gusta melomanów, którzy mogli rozkoszować się dwoma koncertami „Balladami rosyjskimi” w wykonaniu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej oraz programem pt. „Trzeba marzyć” w pięknej oprawie muzycznej z piosenkami Janusza Strobla do słów Jonasza Kofty i Jana Wołka, z wokalem Anny Stankiewicz. Zwieńczeniem dnia był recital klawesynowy Jana
Billerta.

W trakcie zwiedzania nie mogło zabraknąć atrakcji dla dzieci, które uczyły się chodzenia po linie, oglądały pokazy lalkarskie, korzystały z wycieczek bryczką i uczestniczyły w przedstawieniu teatru Nemno „Tymoteusz Rymcimci” oraz mogły zrobić sobie zdjęcie wcielając się w postaci z przeszłości.

Jarosławska Noc Zwiedzania Rynku, którą w tym roku zorganizowano po raz dziesiąty, to także spotkania z teatrem.Przybyli obejrzeli „Theatrum cudowności” wg Miguela Cervantesa w wykonaniu
Teatru Plaster oraz  „Szczęśliwym być” wg Guusa Kuijera. W tym ostatnim Milena Piejko wystąpiła w ramach Teatru Jednego Aktora z monodramem w reżyserii Pawła Sroki.

Imprezie towarzyszyła także Potańcówka miejsko-wiejska, do której przygrywała Kapela Niwińskich oraz Krakowskie Chachary. Cały czas dostępne dla zwiedzających były wystawy mieszczące się w jarosławskich galeriach oraz te usytuowane w plenerze.

Niezwykła noc pozwoliła w ciągu kilku godzin zwiedzić różne instytucje i placówki. Była to ciekawa forma poznawania historii, połączona z  zabawą, nauką oraz rozrywką dla całych rodzin.

Kolejne spotkanie z duchem historii już za rok. Wcześniej czeka na nas Jarmark Jarosławski, który już w sierpniu pozwoli płycie Rynku rozbrzmieć kupieckim gwarem. Zapraszamy na kolejną kulturalną podróż.


Galeria