Data publikacji: 20/08/2016

Odsłonięto tablicę poświęconą Moshe Kupfermanowi

W tym miejscu urodził się
Moshe Kupferman (1926-2003),
wybitny malarz, budowniczy
kibucu Bojowników Gett –
Lohamei HaGetaot

W zeszłą sobotę – 20 sierpnia, została uroczyście odsłonięta tablica pamięci Moshe
Kupfermana – urodzonego w Jarosławiu wybitnego artysty światowego formatu.
Tablica autorstwa Kai Gliwy została umieszczona na ścianie kamienicy przy ul.
Grunwaldzkiej 16, gdzie malarz urodził się i spędził pierwsze lata życia.

Wydarzenie to, współorganizowane przez Gdańską Galerię Miejską, BWA Tarnów oraz Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, objął swym honorowym patronatem Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Instytut Polski w Tel Avivie.

Sylwetkę wybitnego twórcy przybliżył zebranym Piotr Stasiowski – historyk sztuki, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej, kurator wystaw, jarosławianin. W uroczystości wzięło udział troje z czworga dzieci malarza – Amalia, Anat i Uri Kupferman. Wśród gości znaleźli się także: Hanna Wróblewska – Dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Ewa Łączyńska-Widz – Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie oraz Marek Chlanda – artysta i przyjaciel Moshe Kupfermana.

Tablicę odsłonili syn artysty wraz z zastępcą Burmistrza Miasta Jarosławia Wiesławem Pirożkiem.

Po uroczystości, w Dużej Synagodze przy ul. Opolskiej, odbył się koncert Kapeli Brodów dedykowany artyście. „MUZIKAIM. Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów” wprowadziła wszystkich w atmosferę wielokulturowości jaka niegdyś panowała w Jarosławiu.

Wszyscy, którzy po sobotnim wieczorze czuli niedosyt, w niedzielę mogli pospacerować po Jarosławiu śladami Moshe Kupfermana. W tą nieco sentymentalną podróż zabrał nas Jerzy Czechowicz. Tradycyjnie już na koniec spaceru w Skwerze Kultury podczas rozmowy z przewodnikiem zostały poruszone interesujące wątki wycieczki.


Odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz koncert pamięci artysty były częścią działań w ramach projektu „Sprawna ręka”. Przypadająca w 2016 roku okrągła 90. rocznica urodzin Moshe Kupfermana, jest jednym z pretekstów, by spróbować przywrócić pamięci i polskiej historii sztuki jego wybitne osiągnięcia malarskie oraz niezwykle ciekawe dzieje jego życia. Projekt to cykl wydarzeń artystycznych zaplanowanych na lata 2016-2017, z których część odbywa się w Jarosławiu i Tarnowie, a finał będzie miał miejsce w Gdańsku.



Galeria