Za sprawą Jarmarku Jarosławskiego po raz kolejny mieliśmy okazję przenieść się do jarosławskiego złotego wieku! Przez cztery dni, od 24 do 27 sierpnia w mieście królowały handel, teatr i muzyka.
Pierwsze prawo Jarmarku Jarosławskiego mówi wyraźnie, że „jarmark nudy i smutku nie znosi. Ma być gwarno i wesoło, śmiech panować musi wkoło” i tak też było przez cztery dni, od 24 do 27 sierpnia na jarosławskim rynku!
Za sprawą jarmarku, miasto po raz kolejny przemieniło się w miejsce kupieckich zjazdów i spotkań przenikającej się kultury wielu narodów.
Wspólne święto rozpoczęło się tradycyjnym barwnym korowodem, który przeszedł do Bramy Krakowskiej na rynek, gdzie Burmistrz Miasta Waldemar Paluch wręczył symboliczny klucz do bram miasta i jego skarbca, kupcowi Wilhelmowi Orsettiemu. Następnie na scenie wystąpił dobrze znany w Jarosławiu Węgierski Zespół Muzyki Dawnej Szelindek, który rozgrzał publiczność do wspólnego, czterodniowego święta.
Przechadzając się między stoiskami wystawców, których stoiska wprost uginały się od mnogości oferowanych produktów, w powietrzy czuć było aromat przypraw i zapach kuchni całego świata.
Pokazy cechów rzemieślniczych, ukazujących życie dawnych mieszkańców, prezentacja dawnych tańców dworskich w wykonaniu Kompanii Gryfitów i tancerzy z Agencji Artystycznej AMATUM czy warsztaty garncarstwa, kaligrafii, kowalstwa, zbrojmistrza, zielarza i malarza tarcz obronnych, a także kazanie na beczce, to tylko niektóre z propozycji wchodzących w tzw. część teatralną jarmarku.
Dzięki Grupie Rekonstrukcji Historycznej uczestnicy jarmarku obejrzeli inscenizacje nawiązujące do wydarzeń mających miejsce w XVI i XVII wiecznym Jarosławiu, warto było zobaczyć również spektakl Teatru Przedmieście oraz pokazy teatru ognia w wykonaniu Grupy Arche i Agencji Artystycznej AMATUM. W ramach Jarmarku Jarosławskiego obył się również II Turniej Rycerski o Laur Spytka Jarosławskiego. Zwycięzcą został Wojciech Dudek z krakowskiej Kompani Gryfitów, tym samym podtrzymując tytuł z ubiegłego roku.
Jarmarkowi Jarosławskiemu nieustannie towarzyszyła muzyka, którą można było usłyszeć nie tylko ze sceny, ale również w całej przestrzeni rynku. W tym roku na jarmarku wystąpili: Węgierski Zespół Muzyki Dawnej Szelindek, Zespół Viatores oraz Hajda Banda / Гайда Банда.
Okazją do bliższego poznania „Miasta Kupców i Jarmarków” były spacery z przewodnikiem po starym mieście. Przewodniczki Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu w trakcie zwiedzania odkrywały przed uczestnikami tajemnice jarosławskich kamienic i ukazywały wpływ dawnych jarmarków na obecny wygląd miasta.
Niecodziennym elementem, który można było zobaczyć podczas Jarmarku Jarosławskiego, była jurta. To w niej przez cztery dni mieszkał podróżnik Piotr Śliwiński, przybliżając wszystkim chętnym zwyczaje, tradycje i kulturę Mongolii.
Przez wszystkie dni trwania jarmarku jego powodzenia doglądali księżna Anna Ostrogska i Wilhelm Orsetti, przechadzający się między wystawcami i uczestniczący w wydarzeniach kulturalnych, a w ostatni dzień Jarmarku Jarosławskiego razem z Dyrektorem Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Tomaszem Wywrót, wręczali kupcom podziękowania za udział.
Dziękujemy za liczne uczestnictwo w tegorocznej edycji Jarmarku Jarosławskiego. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.