W niedzielę 4 sierpnia po raz ostatni w ramach tegorocznego Kulturalnego Lata w Mieście można było usłyszeć fascynujące historie o drugim złotym wieku Jarosławia, biorąc udział w Niedzielnym Spacerku po Jarosławiu z Przewodnikiem.
Równo o godz. 15.00 spod Kamienicy Attavantich wyruszali uczestnicy wycieczki, którzy dzięki narracji przewodniczki z Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz własnej wyobraźni, mogli przenieść się w czasie i zobaczyć nasze miasto takim, jakie było na przełomie XIX i XX w.
A było na co popatrzeć. Przełom minionych stuleci to czas, gdy Jarosław przeżywał rozkwit gospodarczy, społeczny i kulturowy.
Wybudowano Miejską Wiatę Targową – pierwszy budynek w Jarosławiu łączący nowoczesną konstrukcję z historyczną formą zewnętrzną, budynek „Gwiazdy” przeznaczony dla Stowarzyszenia Rękodzielników Chrześcijańskich pod opieką św. Józefa, powstał także gmach Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich „Jad Charuzim” oraz okazały gmach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Główną ulicę śródmiejską zwano z cudzoziemska corsem. Budowano nowe kamienice, szkoły, wytyczano ulice, planowano miejską zieleń. Mieszkańcy szukali rozrywki w kasynach, sklepach i kawiarniach, a te tętniły życiem.
Usłyszane informacje wzbudziły zainteresowanie i nasuwały wiele pytań, co oznacza, że ciągle lubicie nasze niedzielne propozycje spędzania wolnego czasu.
Wszystkim dziękujemy za wspólnie spędzone popołudnia i zapraszamy na ostatni spacerek, podczas którego będzie można podążyć jarosławskimi ścieżkami gen. bryg. Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza. Bądźcie z nami i przekonajcie się, jak imponującą spuściznę pozostawił po sobie generał. Zbiórka jak zwykle o godz. 15.00 pod Kamienicą Attavantich (Rynek 5).