Wystawy, wykłady, spotkania i koncerty – przez 9 dni, od 16 do 23 września w Jarosławiu trwał XIII Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej. Tematem tegorocznej edycji festiwalu były „Dwory, dworki i ich mieszkańcy”.
Festiwal zainaugurowany został wernisażem w Galerii Głównej u Attavantich, który otworzył dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Tomasz Wywrót oraz prezes Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów” Elżbieta Rusinko
Tegoroczna, kresowa wystawa, składała się z dwóch ekspozycji: „Siedziby rodowe polskiej szlachty na Kresach” czyli fotografie autorstwa członków grupy ATEST2000 oraz „Bogactwo, ruina i pamięć” Witolda Stawskiego. Wernisaż obu wystaw we wspaniały sposób uzupełniła słowna i muzyczna podróż po Kresach, przez którą poprowadzili zgromadzonych Witold Stawski i Aleksandra Fidziańska.
Wystawy towarzyszące XIII edycji Festiwalu można także oglądać w galeriach Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki: prace Napoleona Ordy (Galeria Projektor) oraz wystawa fotografii Alicji Dybowskiej „Lwów i okolice” (Mała Galeria JOKiS).
Program Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej odwoływał się do wielowiekowego i wielonarodowego świata dawnych Ziem Rzeczypospolitej.
Przez 9 dni trwania festiwalu od 16 do 23 września, zarówno w Sali Lustrzanej jak i w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki, można było wysłuchać wykładów i spotkać się z: Tomaszem Kubą Kozłowskim, prof. Marianem Wolskim, dr Agnieszką Knychalską Jaskulską oraz prof. Stanisławem S. Nicieją.
Nie brakowało również dobrej muzyki. Prócz wspomnianego Witolda Stawskiego, odbyły się również koncerty Mobilnej Filharmonii, Jurija Tokara, Jacka Kowalskiego i Wojciecha Winiarskiego, Dagmary Moskwy i Łukasza Stanisławczyka oraz Klezmorim Trio. Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu była Krystyna Prońko.
Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej od lat cieszy się niesłabnącą popularność. Na zaplanowanych wykładach obecni byli miłośnicy tematyki kresowej, nie tylko z miasta i okolicznych miejscowości, ale też z innych stron naszego kraju.
Organizatorem XIII Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej było Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów”. Partnerami byli: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Jarosławia, Województwo Podkarpackie, a także Dom Spotkań z Historią.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.