Jarmark Jarosławski po raz kolejny przemienił miasto w miejsce kupieckich zjazdów i spotkań z przenikającą się kulturą wielu narodów. Przez cztery dni od 25 do 28 sierpnia w przestrzeni jarosławskiego rynku królowały handel, teatr i muzyka.
Tradycją jest, że Jarmark Jarosławski rozpoczyna się barwnym korowodem. W tym roku nie było inaczej. Uczestnicy jarmarcznego pochodu, przeszli od Bramy Krakowskiej na rynek, gdzie Burmistrz Miasta Jarosławia przekazał klucz do miejskiego skarbca kupcowi Wilhelmowi Orsettiemu, któremu towarzyszyła, podobnie jak w latach ubiegłych, Anna Ostrogska.
Hejnał miejski, który rozbrzmiał z balkonu jarosławskiego ratusza, tuż po odebraniu klucza, obwieścił że jarmark rozpoczął się na dobre.
Podczas XVI i XVII wiecznych jarmarków do miasta zjeżdżali kupcy z różnych krajów świata. Na swoich straganach oferowali egzotyczne owoce aromatyczne przyprawy, barwne tkaniny czy niespotykane klejony. Współczesny jarmark nie wiele różnił się od ówczesnych! Stoiska wystawców uginały się od biżuterii, barwnych koralików, niepowtarzalnego rękodzieła. W powietrzu unosił się zapach kuchni polskiej, greckiej, tatarskiej, węgierskiej i indyjskiej. Uznaniem cieszyły się również miody, wina czy słodycze.
W trakcie czterodniowego święta miały miejsce liczne warsztaty dawnych cechów rzemieślniczych. Zainteresowanie, zwłaszcza najmłodszych uczestników, skupiało się na warsztatach ceramicznych i kaligraficznych. Chętni mogli podziwiać pracę kowala, krawca, kaletnika, kata czyli „mistrza świętej sprawiedliwości” i wysłuchać tradycyjnego kazania na beczce, które wygłosił oo. Jacek Dębski. Nie zabrakło również pokazów dawnego tańca dworskiego w wykonaniu Kompani Gryfitów oraz warsztatów tradycyjnych tańców z południa Włoch, które prowadziła Chiara Scarfato wraz z Andrea Tosi.
Jarmark Jarosławski to, oprócz rzemieślników i kupców, również spotkanie z muzyką, i to w najlepszym wydaniu. Przed publicznością zaprezentowali się akordeonista Patryk Walczak, Orkiestra Galicja, węgierski Zespół Muzyki Dawnej Szelindek oraz Transkapela&Co., którą tworzą muzycy z Polski, Węgier i Grecji.
Prócz handlu i muzyki, podczas Jarmarku Jarosławskiego królują formy teatralne. Już po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć krakowską Grupę Locomotora. Artyści w trakcie wydarzenia prezentowali uczestnikom pokazy sztuki kuglarskiej, a także wystawili spektakl uliczny „Jedwab i sukna”. Można było obejrzeć także inscenizację historyczną „Bitwa o Jarosław’, spektakl Arche Teatr Ognia pt. „Noc ognia” oraz turniej rycerski o laur Spytka Jarosławskiego.
Dla tych, którzy trochę bardziej zechcieli poznać historię miasta i ciekawostki z nim związane zorganizowane zostały spacery z przewodnikiem po mieście. Była to nie lada atrakcja, bowiem była do jedna z niewielu okazji, aby wspiąć się na wieżę zegarową jarosławskiego ratusza i z góry spojrzeć na miasto.
Jarmark Jarosławski był doskonałą okazją do przyznania wyróżnień. W piątek, 26 sierpnia miało miejsce uroczyste wręczenie Nagrody Burmistrza Miasta Jarosławia „JAROSŁAWA”. Nominowani zostali Anna Schmidt, Stowarzyszenie Muzyczne Orkiestra Dęta Laudate Dominum im. Antoniego Kulikowskiego, Wacław Kochanowicz, Ireneusz Janicki, Uczelniany Samorząd Studencki PWSTE w Jarosławiu oraz Monika Broszko. Głosami kapituły, w tym roku przyznane zostały trzy nagrody, a statuetki otrzymali Anna Schmidt, Stowarzyszenie Muzyczne Orkiestra Dęta Laudate Dominum oraz Samorząd Studencki PWSTE w Jarosławiu.
Przez wszystkie dni trwania jarmarku jego powodzenia doglądali księżna Anna Ostrogska i Wilhelm Orsetti.
Dziękujemy za liczne uczestnictwo w tegorocznej edycji Jarmarku Jarosławskiego. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.