Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej, który od piętnastu lat organizowany jest przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów” nieustannie przyciąga miłośników dawnych ziem II Rzeczypospolitej. Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się w dniach 12-23 września.
Odbywający się we wrześniu Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej dni pozwala na poznanie niezwykle bogatej kultury i tradycji, która przez stulecia kształtowała się na Kresach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Hasło tegorocznej edycji brzmiało „ Kresy. Ocalić przeszłość. Budować przyszłość”. Uczestnicy festiwalu mogli wysłuchać wykładów Tomasza Kuby Kozłowskiego z „Domu spotkań z historią” i Michała Wernera. Spotkać się z Mirosławem Osipem-Pokrywką oraz prof. Stanisławem Nicieją.
W trakcie festiwalu nie brakowało wspaniałych koncertów, które zabrały słuchaczy w muzyczną podróż. Przed publicznością wystąpili: Dagmara Moskwa i Łukasz Stanisławczyk, Chłopki, Ormimus, Marta Bizoń , Olga Bończyk z zespołem, Zespół „Kroke” wraz z Mają Sikorowską oraz artyści z Białorusi i Ukrainy.
Festiwalowi tradycyjnie towarzyszyły wystawa okolicznościowe. W Galerii Głównej u Attavantich miał miejsce wernisaż międzynarodowej wystawy „Broken Forest”, natomiast w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki prezentowano wystawy „Kresy. Śladami Wielkich Polaków – Czesław Miłosz” oraz „Lwów i ziemia lwowska – stan zachowania”.
Organizatorem XII Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej było Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów”. Partnerami byli: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Jarosławia, Województwo Podkarpackie, a także Dom Spotkań z Historią.