Data publikacji: 05/09/2024

Broken Forest – Galeria Główna u Attavantich

Zapraszamy do Galerii Głównej u Attavantich na wystawę Broken Forest Poland 2024.

Projekt artystyczny Broken Forest dotyczy publicznego dialogu na temat zachowania dziedzictwa naturalnego i kulturowego.

W wystawie wezmą udział uczestnicy IV Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego Broken Forest Poland 2024 oraz członkowie międzynarodowej grupy twórczej Broken Forest.

Wernisaż wystawy: 13 września, godz. 17.00

Po wernisażu wystawy zapraszamy na koncert zespołu Chłopki w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej.

Czas trwania wystawy: 14 września – 5 października 2024 r.


Broken Forest Poland

Stowarzyszenie Forum Innowacyjności Odin z siedzibą w Krakowie wraz z Katedrą Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie przez 10 lat realizowało cykliczne spotkania artystów i edukatorów sztuki, krytyków i historyków sztuki w ramach Międzynarodowych Sympozjów Artystyczno-Naukowych „Spotkania w Krzemieńcu”. Nazwa nawiązuje do spotkań edukacyjnych i tradycji plenerów odbywających się w Krzemieńcu w latach 30. XX wieku, będącym wówczas znaną kolonią artystyczną. Spotkania artystów odbywały się naprzemiennie w Polsce i w Ukrainie. W ostatnich latach najpoważniejszym współorganizatorem Sympozjum i towarzyszących mu wystaw, obok Muzeum Zamojskiego i Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu i Muzeum Kresów w Lubaczowie była również Galeria BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie przeprowadziliśmy wspólnie jedną z polskich edycji sympozjum.

W roku 2019 – w trakcie X jubileuszowego sympozjum – otrzymaliśmy zaproszenie do współtworzenia nowego projektu artystycznego Broken Forest dotyczącego publicznego dialogu na temat zachowania dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Pomysłodawcami wielokulturowego, interdyscyplinarnego projektu są: mieszkający w Kanadzie kolumbijski artysta Cesar Forero oraz mieszkający w Nipissing Region w Kanadzie irlandzki artysta Dermot Wilson. Projekt obejmuje wymianę kulturalno-artystyczną, która – obok wielu innych – stwarza międzynarodowe forum dyskusyjne i płaszczyznę do stawiania ważnych pytań dotyczących roli artystów w zachowaniu wspólnego dziedzictwa naturalnego i kulturowego.

Podczas sympozjum artyści wykonają prace inspirowane pobytem w miejscach ważnych ze względu na unikatowe walory przyrodnicze i  współegzystencję wielu kultur, na trzech kontynentach: w Polsce (Europa), Kanadzie (Ameryka Północna) i Brazylii (Ameryka Południowa). Wszystkie prace mają uchwycić ducha dzikiej przyrody, aby wyrazić jej kruchość i wartość.

W czasie trwania Sympozjum planowane jest otwarcie szeregu wystaw z udziałem uczestników, m.in. Zespole Cerkiewnym w Radrużu, Arboretum w Bolestraszycach (w trakcie Festiwalu Derenia), Galerii Głównej u Attavantich w Jarosławiu (w trakcie XV Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej)  oraz w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu.

 


Galeria

  • Zapraszamy do Galerii Głównej u Attavantich na wystawę Broken Forest Poland 2024. Projekt artystyczny Broken Forest dotyczy publicznego dialogu na temat zachowania dziedzictwa naturalnego i kulturowego. W wystawie wezmą udział uczestnicy IV Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego Broken Forest Poland 2024 oraz członkowie międzynarodowej grupy twórczej Broken Forest.
  • 13 września – piątek godz. 17.00 – Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu „Broken Forest” – wernisaż wystawy zbiorowej uczestników międzynarodowego sympozjum godz. 18.00 – Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Koncert zespołu „Chłopki”