Wybitna malarka, wielki pedagog, znawca literatury, niestrudzony społecznik a nadto skromna osobowość, której optymizm zaraża wszystkich dookoła – Irena Oryl – uhonorowana!
W imieniu Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha, gratulacje oraz podziękowania na ręce szanownej Jubilatki złożył zastępca Burmistrza, Dariusz Tracz.
Tomasz Wywrót, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Teresa Ulma, wicedyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu, przekazali katalog, który zawiera bogaty dorobek artystyczny jarosławskiej malarki.
Irena Oryl ze wzruszeniem obejrzała wystawę, na której eksponowane są prace z całego twórczego okresu, a nadmienić należy, iż Artystka obchodząca jubileusz 90-lecia urodzin, w zaciszu swojego domu, tworzy nieprzerwanie kolejne dzieła.
Mimo niełatwych czasów, w których przyszło Jej dorastać, artystka wspomina swoje dzieciństwo, jako szczęśliwe. Siedząc nad brzegiem Sanu i wykonując swoje pierwsze szkice, wiedziała już, że ma w sobie dusze artystki.
Swoją edukację artystyczną rozpoczęła we Wrocławiu w tamtejszym Liceum Sztuk Plastycznych pod okiem artysty malarza Stanisława Kopystyńskiego. Następnie studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie swój warsztat doskonaliła pod okiem mistrzyni Hanny Rudzkiej-Cybisowej.
Po latach wróciła do Jarosławia, aby szkolić młodych adeptów sztuki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Jako nauczycielka rysunku i malarstwa, wiedzy o sztuce, a także kompozycji i liternictwa z uwagą i wyrozumiałością pochylała się nad pracami swoich uczniów.
Jej wychowankowie wspominają swoją nauczycielkę, jako osobę cierpliwą i taktowną, która potrafiła wyzwolić w nich pasję nie tylko twórczą, ale i poznawczą. W ich pamięci zapisała się, jako energiczna i uśmiechnięta profesorka, wymagająca więcej i bardziej, ale w taki sposób, że wydawało im się, że sami tego chcą.
Sama doskonale realizowała się, jako artystka. Należała do Grupy „Jarosław”, która w późniejszym okresie przekształciła się w Grupę „San”. Nieustannie współpracuje z Zarządem Jarosławskiego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, dla którego wykonała wiele obrazów. Jej prace wystawiane były w polskich i zagranicznych galeriach sztuki zbierając gratyfikacje od krytyków. Na swoim koncie ma liczne wystawy indywidualne oraz grupowe.
Artystka jest laureatką licznych nagród m.in.: honorowej nagrody „Jarosław” za działania w zakresie kultury, Złoty Krzyż Zasługi, nagroda Kuratora Oświaty i Wychowania oraz Honorowa Nagroda Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia im. Księżnej Anny Ostrogskiej – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Jubileuszowa wystawa to doskonała okazja do przypomnienia historii dokonań artystycznych oraz sposobność do przeglądu dzieł, które zachwycają niejednego krytyka sztuki.
Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy online.