Data publikacji: 25/10/2022

Kinga Kolouszek w Galerii Głównej u Attavantich! Jej fascynację kolorem w pełni oddaje seria obrazów abstrakcyjnych inspirowanych fizyką kwantową.

 

Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
Galeria Głowna u Attavantich
zaprasza na wystawę

Kingi Kolouszek
„Quantum”
plany równoległe

 

Czas trwania wystawy 10 listopada – 3 grudnia 2022

Finisaż wystawy: 2 grudnia, godz. 18.00

 

Kinga Kolouszek

Urodziła się w 1973 r. w Kolbuszowej. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom uzyskała w pracowni projektowania graficznego w 1998 r. pod kierunkiem prof. Juliana Pałki i prof. Mieczysława Wasilewskiego. Dyplom ten został poszerzony o aneks z malarstwa, które artystka studiowała w pracowniach profesorów: Ewy Pełki, Franciszka Starowieyskiego, Zbysława Maciejewskiego, a także Dariusza Mląckiego. W roku 2000 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie dwa lata później związała się z grupą Emocjonalistów, którą prowadził Lubomir Tomaszewski. Brała udział w wielu wystawach i plenerach malarskich w USA i Europie. Uczyła w nowojorskich szkołach oraz prowadziła warsztaty artystyczne. Choć zajmowała się głównie malarstwem figuratywnym, z biegiem czasu zaczęła malować i wystawiać swoje nowe prace abstrakcyjne. Jej fascynację kolorem w pełni oddaje seria obrazów abstrakcyjnych inspirowanych fizyką kwantową − „Quantum’’− która w 2017 r. towarzyszyła międzynarodowej konferencji fizyków kwantowych PPC12 na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obrazy z cyklu „Quantum’’ były już prezentowane na wielu wystawach w Polsce i Luksemburgu − w krakowskim Muzeum Narodowym w ramach projektu i aukcji SZTUKA TERAZ oraz w kolbuszowskim Muzeum Kultury Ludowej podczas Nocy Muzeów. W 2019 r. obrazy artystki gościły w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, a także Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu. Prace Kingi Kolouszek znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 


 

Zdaniem prof. dr hab. Bożeny Jasińskiej z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w obrazach Kingi Kolouszek widać ową dwoistą strukturę fali. Fala elektromagnetyczna/światło widzialne w jakiś sposób utraciło swój jedyny walor wykorzystywany dotychczas – barwę, a stało się strumieniem barwnych plam/cząstek energii. Kompozycja obrazów też może być postrzegana z punktu widzenia fizyki i fizyka – czasami jest momentem zatrzymanym w kadrze, a czasami przepływem, strumieniem rozchodzących się w przestrzeni kwantów światła. Ponieważ utrzymane są w jednej kolorystyce, czyli wykorzystują światło monochromatyczne, można się nawet pokusić o obliczenie energii którą przekazują. W ten oto sposób może ziścić się przeczucie Kandyńskiego i Witkiewicza, iż analiza estetyczna prowadzona w głęboki i rzetelny sposób może doprowadzić do precyzji wręcz matematycznej. Malarstwo Kingi Kolouszek jest dziełem w Czystej Formie. Spełnia ono wszelkie kryteria, jakie akcentował Witkacy, łącznie z wyjątkowym podejściem do sztuki, jakie mieli artyści rezygnujący z form świata zewnętrznego. W tym aspekcie zresztą nie wiadomo, jak wygląda ostatecznie nasz świat w mikroskopowej ani makroskopowej kosmicznej skali. Alternatywna fizyka zmienia obraz fizycznego świata bardzo zasadniczo, a obraz tajemnicy zostaje w niej jeszcze mocniej ukazany.

 

Czytanie rzeczywistości kolorem…

Wkraczając w świat wyobraźni malarskiej Artystki, zauważam wielką fascynację kosmosem. Jego wielkością, różnorodnością i pięknem. Opowieść o świecie, którego jesteśmy cząstką, kwantem, elementem przynosi niezwykle oryginalne artystyczne realizacje.

Deszcz kolorów, wręcz ulewa, która emanuje silnymi uczuciami – miłością, czułością, spokojem, łagodnością, innym razem namiętnością i gniewem. Kinga Kolouszek z wielkim wyczuciem maluje na płótnie emocje. Jej dzieła są swoistymi bramami, które otwierają drzwi naszej wyobraźni. Artystka prowadzi nas przez tajemnicze przestrzenie swojej wrażliwości. Gdzie prowadzi? Do pachnącego igliwiem lasu, kwitnącego wiśniowego sadu, ogrodu skąpanego w słońcu, na łąkę pełną kwiatów, by znowu porwać nas w kosmiczną przestrzeń i pokazać nasze życie z perspektywy nieba.

,,Quantum” jest dla mnie podróżą w głąb świata i piękną próbą jego zrozumienia. Dotarcia do poziomu cząstek elementarnych i zachwytu nad geniuszem Boga. Kinga Kolouszek patrzy na świat, doceniając jego urodę i efemeryczność. Zbliżenie pozwala zobaczyć cząstkę, która wraz z innymi tworzy całość. To uważne spojrzenie jest wyrazem refleksji na temat kondycji współczesnego świata, wyrazem autentycznej troski i miłości.

                                                                                                                              Sylwia Cieszyńska