Data publikacji: 14/09/2021

Galeria w Holu – Agnieszka Ciura „Obyczaj wyszyty tradycją”

Galeria w Holu u Attavantich

Czas trwania: wrzesień/październik 2021 r.

Agnieszka Ciura

„Obyczaj wyszyty tradycją”

Wystawa malarstwa i ludowej makatki inspirowana kulturą i obrzędowością polskiej wsi.

 

Projekt artystyczny pt. „Obyczaj wyszyty tradycją”, ma na celu propagowanie piękna polskich obrzędów religijnych, obyczajów i tradycji oraz ukazanie ich szerokiemu gronu odbiorców.

Wykorzystanie rzeszowskiego stroju ludowego w kompozycjach malarskich, tak charakterystycznego dla danego obszaru podkarpacia ma za zadanie przybliżyć oglądającym piękno detali i folkloru ludowego. Współczesna kultura propagująca konsumpcjonizm, izolacja społeczna uniemożliwiająca celebrowanie obrzędów czy narastająca globalizacja przyczyniają się powoli do zaniku świadomości wiejskiego dziedzictwa. Projekt ten skupia się na zapisie tradycji Podkarpacia za pomocą sztuki
i rzemiosła.

Do realizacji projektu posłużyła rekonstrukcja kobiecego stroju rzeszowskiego z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie oraz kostium ludowy stylizowany na modę krakowską, używany współcześnie przez Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowej Tyczyńskiej.

 

Dzieła plastyczne jak i zapomniana już wśród młodszych odbiorców technika ludowych makatek, ma na celu zaszczepić w odbiorcach zainteresowanie tradycją regionalną i zmotywować do pogłębiania wiedzy na jej temat w różnych ośrodkach kultury czy własnych rodzinach.

 

Zaliczające się do rzemiosła ludowego – makatki, przedstawiają w sposób symboliczny wybrane święta i obyczaje wywodzące się z kultury narodowej a często obchodzone w otoczce folkloru.

 

Projekt realizowany w ramach Stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego w roku 2021.

 

Agnieszka Ciura

Przebieg kariery artystycznej i zawodowej (wystawy, publikacje, konkursy, warsztaty, koncerty, badania naukowe, itp.):

 

2021- Przyznanie Stypendium Twórczego Zarządu Województwa Podkarpackiego zgodnie z Uchwałą Nr 267/5293/2, 6 kwietnia 2021r. Rzeszów.

 

2021 – II miejsce w miejsce w Międzynarodowym Konkursie Malarzy – Portrecistów Art-Portret w nominacji portret rodzajowy za pracę „Emancypantki”, w kategorii zawodowej: profesjonalista. Konkurs organizowany przez Euroasian Art Union i World Fund of Arts 23-28 marca 2021 roku w Moskwie, ul. Kuznieckij Most 20.

 

2021 – Laureatka nagrody głównej XII edycji konkursu im. Jerzego Panka za Najlepszy Dyplom Artystyczny Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wystawa była prezentowana w Galerii Wydziału Sztuki UR im. Prof. Włodzimierza Kotkowskiego, 25.02 – 21.03. 2021r., Rzeszów, al. Mjr. W. Kopisto 2a.

 

2020 – I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Malarzy – Portrecistów Art-Portret w nominacji portret rodzajowy za pracę „Pantofelki do kadryla”. Konkurs organizowany przez Euroasian Art Union i World Fund of Arts 24-30 czerwca 2020 roku w Moskwie, ul. Kuznieckij Most 20.

 

2019 – I miejsce w Międzynarodowym Konkursie – Wystawie Sztuki Współczesnej w Pekinie w nominacji malarstwo metafizyczne i symbolizm za pracę „Nostalgia”, podczas Tygodnia Sztuki w Chinach. Konkurs organizowany przez Euroasian Art Union i World Fund of Arts 23-28 sierpnia 2019 roku w Pekinie.

 

2019 – I miejsce w XXVI Międzynarodowym Konkursie-Wystawie Sztuki Współczesnej w nominacji konkursowej malarstwa klasycznego i tradycyjnego: synteza gatunków, za pracę „Tkanina jedwabna”. Konkurs organizowany przez Euroasian Art Union i World Fund of Arts 8-14 kwietnia w Rosyjskiej Akademii Sztuki w Moskwie.

 

2019 – Udział w Międzynarodowym Projekcie Artystyczno-Naukowym MARINA ABRAMOVIĆ. WOLNOŚĆ ABSOLUTNA. Organizowanym przez Uniwersytet Rzeszowski i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu. Udział w projekcie obejmuje między innymi publikację recenzowanej monografii z tekstami naukowymi i pracami uczestników. Toruń, 15-17 marca 2019 r.

 

2019 – Prowadzenie warsztatów dla dzieci w ramach projektu „RACŁAWICE – ZOBACZ GDZIE ZWYCIĘŻYŁ KOŚCIUSZKO” zorganizowanego przez Fundację Tradycji Kościuszkowskiej, 27 lipca – 8 sierpnia 2019r., Janowiczki.

 

2019 – Prowadzenie warsztatów dla dzieci w ramach projektu „Piękno oczami dzieci-historia poprzez sztukę plener VIII” zorganizowanego przez Fundację na Rzecz Kultury Sztuki i Przyrody „Pszczółki” i  zrealizowany przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego, 21 – 27 lipca 2019r., Niezwojowice.

 

2019 – Udział w Międzynarodowej Wystawie Sztuki Portretowej w Moskwie w ramach ART PORTRET KLUB International Festival, z wystawianą pracą „Słoje identyczności”. 12-17 marca, Moskwa Kongress Hall „Daniłowskij”, ul. Dubininskaja 71/5.

 

2019 – Udział w wystawie pokonkursowej Pierwszego Triennale Malarstwa Studenckiego Rzeszów 2019, zorganizowanej w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Jana Sobieskiego III 18 w Rzeszowie przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. 7 marca – 7 kwietnia 2019 r., Rzeszów.

 

2019 – Udział w IX Kazimierskiej PLENERIADZIE Uczelni Artystycznych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz wyróżnienie w wystawie pokonkursowej. Wydarzenie organizowane przez galerią Stalowa i KOKPiT w Kazimierzu Dolnym, 4-14 kwietnia 2019r.

 

2019 – Udział w wystawie w ramach Międzynarodowego Projektu Artystyczno-Naukowego „Frida. Introspekcje”, która odbyła się w Galerii Wydziału Sztuki UR i. Prof. Włodzimierza Kotkowskiego, 22 marca 2019r., Rzeszów, al. Mjr. W. Kopisto 2a.

 

2019 – Udział w wystawie w ramach Międzynarodowego Projektu Artystyczno-Naukowego „Frida. Introspekcje”, która odbyła się w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, 22 lutego 2019r. Przemyśl, al. 25 Polskiej Drużyny Strzeleckiej.

 

2018 – Wykonanie portretu ppłk pil. Stanisława Bochniaka dla Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich do stałej ekspozycji Muzeum-Skarbiec w Jaworznie, 3 październik 2018r., Kraków.

 

2018 – Przygotowanie i prowadzenie warsztatów pt. „Orły i sokoły” podczas Narodowego Czytania „Przedwiośnia” S. Żeromskiego pod honorowym patronatem Prezydenta RP, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, 8 września 2018 r., Rzeszów.

 

2018 – Wkład w koncepcję i przygotowanie scenografii do komedii muzycznej pt. „Papa się żeni” organizowanej przez Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne przy WDK w Rzeszowie, 24 czerwca 2018 r., Rzeszów.

 

2018 – Przygotowanie i prowadzenie warsztatów w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie „Książka nie do czytania” w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas Festiwalu Wyczytanej Książki, 9 czerwca 2018r., Rzeszów.

 

2018 – Udział w Międzynarodowym projekcie artystycznym FRIDA. INTROSPEKCJE obejmującego warsztaty artystyczne, 18-19 stycznia 2018r., Poznań/Suchy Las.

 

2017 – Przygotowanie i prowadzenie warsztatów pt. „Weselne wianki” podczas Narodowego Czytania „Wesela” S. Wyspiańskiego pod honorowym patronatem Prezydenta RP, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, 2 września 2017 r., Rzeszów.

 

2017 – Prowadzenie warsztatów kreatywnego recyklingu pt. „Książka nie do czytania” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas Festiwalu Wyczytanej Książki, 3 czerwca 2017r., Rzeszów.

 

2014 – Przyznanie Stypendium Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej, 10 grudnia 2014r., Rzeszów.