Data publikacji: 15/09/2017

Kresowa Atlantyda na zakończenie IX Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej

W spotkaniu autorskim, które było ostatnim wydarzeniem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej, udział wzięli mieszkańcy Jarosławia i okolic, ponieważ na naszych ziemiach mieszka wiele osób, których korzenie sięgają Kresów.

W wydarzeniu uczestniczył również zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Wiesław Pirożek, który pięknym bukietem kwiatów i w miłych słowach serdecznie podziękował Elżbiecie Rusinko, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, oddział w Jarosławiu, za serce włożone w przygotowania do Festiwalu. Wiceburmistrz podarował również prezent bohaterowi piątkowego spotkania, gratulując mu niesamowitej pasji do odkrywania nieznanych dotąd historii kresowiaków.

Z kolei Tomasz Wywrót, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu otrzymał od Elżbiety Rusinko kosz słodkości w podziękowaniu za pomoc w organizacji Festiwalu.

Zasadnicza część spotkania z prof. Nicieją była okazją przywracania pamięci tym miejscom, których już nie ma. Profesor, który jest wybitnym znawcą dawnego wschodniego pogranicza Polski, w swoich książkach pokazuje wielką historię przez pryzmat losów zwykłych ludzi. Zwłaszcza ostatni cykl opowieści „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych” to opis polskich śladów na rozległej przestrzeni od Zaleszczyk i Śniatyna na południu po Wilno i Nowogródek na północnym-wschodzie. W ramach serii ukazało się już 9 tomów, które opisują historię ponad 60 miast.

Ostatni tom zabiera czytelnika w trzy urokliwe zakątki Kresów. Jedziemy najpierw na gorące Pokucie, potem udajemy się na wschodnie Podole, by ostatecznie zatrzymać się na Wołyniu – w Krzemieńcu i jego okolicach. Przed prof. Nicieją jeszcze ogrom pracy, gdyż zaplanował przedstawić dzieje 200 kresowych miejscowości.

W czasie spotkania odbyła się również projekcja filmu pt. „Kresowym szlakiem: KOSÓW”.

Historie opisane w „Kresowej Atlantydzie” ujrzały światło dziennie dzięki strażnikom rodzinnych losów, którzy zdecydowali się podzielić nimi oraz zdjęciami i zachowanymi pamiątkami z pisarzem. Wiele opowieści swój początek miało w Jarosławiu. Prof. Nicieja podkreśla wielki sentyment, jakim darzy nasze miasto oraz jego mieszkańców.

Kolejne spotkanie z kulturą kresową czeka nas za rok. Zatem już dzisiaj zapraszamy na jubileuszowy X Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej.


Galeria