Data publikacji: 05/06/2020

Galeria Wspomnień u Attavantich – Anita Żmurko-Sieradzka

Zapraszamy do wspomnienia wystawy regionalnej projektantki mody na miarę światowych wybiegów – Anity Żmurko-Sieradzkiej, założycielki marki ŻMURKO

W kwietniu 2019 roku, w Galerii Głównej u Attavantich, byliśmy pod wrażeniem ekspozycji, w której główną rolę odgrywały ubrania – charyzmatyczne, niepokorne, pełne transformacji i dematerializacji.

Prace Artystki prezentowane podczas wystawy niejednokrotnie były publikowane w polskich i zagranicznych tytułach prasowych oraz są nieustannie odkrywane przez osobowości indywidualne i ludzi sztuki.

Zapraszamy do ponownego odkrycia twórczości Projektantki oraz wspomnienia awangardowej wystawy w naszej Galerii Wspomnień u Attavantich!

 

Ubrania dla Anity Żmurko-Sieradzkiej są czymś więcej, niż okryciem ciała lub zmienianą z każdym sezonem „nowinką” – opowiadają historię, stanowią swego rodzaju manifest oraz środek wyrażania siebie. Modę, która rzeźbi umysł, modę „konceptualną” traktuje trochę idealistycznie – to dla niej estetyka, fragment dziedzictwa kultury, światopogląd. Pociąga ją awangarda, bo jest wywrotowa, bezkompromisowa, poza konwencjami i regułami.

Stały motyw w pracach Artystki to koło, symbol nieskończoności i kobiecości, choć na wystawie w Galerii Głównej bardziej wnikliwi obserwatorzy mogli znaleźć wiele innych powtarzających się form i elementów: jak chociażby płaszcze, dłonie, skrzydła, koty, a nawet inspirowane wielorybami motywy morskie. Wszystko to – w niesamowitej oprawie czerni, czerwieni i bieli, zamkniętych w kolistych formach, oraz poetycko przeplatających się kolorowych nici wśród surowości galeryjnych ścian – sprawiło, że przybyli na wernisaż miłośnicy sztuki poczuli się wówczas jak w wyreżyserowanym pokazie, w którym udział wzięły uczennice ZSP w Jarosławiu.

Anita Żmurko Sieradzka jest absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Otrzymała dyplomy z wyróżnieniem w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Rysuje, maluje (ma na koncie wystawy zbiorowe i indywidualne), aranżuje wnętrza prywatne i publiczne. Na co dzień mieszka w Lubaczowie, gdzie w szkole uczy plastyki oraz prowadzi knajpę Déjà Vu. W 2011 r. otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania. Pracuje także w Pracowni Projektowania Ubioru w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu.

Sama o swojej twórczości mówi tak:

„Ubranie samo w sobie mnie nie interesuje – fascynuje mnie historia, jaką opowiada, wrażenie jakie wywołuje…. Uwielbiam modę konceptualną i ubrania pełne treści, niepokorne. Takie manifesty… azyle dla wszystkich tych, którzy nie chcą sprostać oczekiwaniom. Ubrania, w których nie chodzi o lans, nowinki modowe, a o wierność sobie, artystyczną szczerość. Egzaltuje mnie fakt, że skrojone są nie dla każdego. W ubraniu, prócz historii jaką opowiada i emocji jakie wywołuje, nurtuje mnie tkanina…tkanina, która szepcząc podpowiada czym chce być.”

Zapraszamy do galerii zdjęć!


Galeria